Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

MEMLEKETİMİ VE ÜLKEMİ ÇOK SEVİYORUM

lçemiz Arhavi’nin doğal güzelliği ile her zaman övünür, dururuz. Arhavi’nin doğal güzelliği, aldığı yağış, sahip olduğu yemyeşil ormanlar ve akan o güzelim dereler sayesindedir. Bütün bu özellikler olmasaydı Arhavi ile kim övünebilirdi ki.

İnsan , yaşamını vücudundaki kanla sürdürür, doğa da su ile. Siz eğer bir insanın vücudundan %90 kanı alırsanız o insan yaşayamaz..Ölür..Tıpkı bir derenin %90 suyunu aldığınızda doğanın yok olacağı gibi..

Efendim enerji üretilecek..istihdam olacak..Su boşuna niye aksın…

Beni yok edecek, içme su kaynağımı kurutacak, vadimi ve deremi yok edecek, velhasıl , yaşamımı yok edecek enerjiyi ben ne yapayım..

Eğer dere boşuna akıyorsa, güneşte boşuna doğuyor…Rüzgar da boşuna esiyor…

Dere boşuna akmıyor..İşte o vadiyi ayakta tutuyor , o vadinin kanıdır o, canıdır o..

Aslında Türkiye’nin Arhavi’de üretilecek enerjiye de ihtiyacı da yok. Ne ki Arhavi’de üretilecek elektik enerjisi..Türkiye üretimine oranlarsanız sadece hıh dersiniz. Zaten bu HES ler ilk ortaya çıkarıldığında Artvin için düşünülen toplam HES miktarı 26 adet idi fakat şuan 120 adete çıkarılmış.. Çünkü işin içine büyük paraların döndüğü al gülüm-ver gülüm ilişkisi girmiş.

Bu yüzden çevremizdeki bir çok ilçelerde, köylerde dereleri kuruttular, ormanları katlettiler, hatta bazı köylerin içme sularını bile kestiler..

Şimdi sıra geldi Arhavi’ye…

Sevgili Arhavililer, Bizler..Arhavi’nin yeşilliği, deresi, dağı, ormanı, alabalığı ile övünen bizler,

Arhavi’yi Arhavi yapan o güzellikleri üç-beş insan para kazanacak diye yok mu edeceğiz.

Arhavi’lilerin kimselere diyet borcu yok.. Arhavi’lilerin daha alacakları var.. Unutunuz mu yoksa (!)

“Arhavi Doğa Koruma Platformu” nu kurduğumuzda temel ilke olarak şunu benimsedik. Bu platform hiçbir zaman siyasi ön yargı ile hareket etmeyecek. Her zaman doğru ve yanlışın ne olduğuna bakarak meşru eylemlerde bulunacak dedik.

Bizler Arhavi’ye yapılacak bir yatırımın önce karına bakarız. Ama kardan çok zarar verirse de bunun karşısında oluruz dedik..

Fakat bizlerin karşısında olanlar, bizleri çoğu zaman siyaseten bir yere oturmak istediler hep.. Bizlere “terörist” dediler, ”Siz siyaset yapıyorsunuz” dediler.. Bizler yine direndik, çünkü platformda her siyasi görüşten arkadaşlarımız vardı. Bu insanlar, sadece.. evet sadece Arhavi için en iyisi ne ise, o olsun diyen namuslu, dürüst, memleketini ve ülkesini seven ve en önemlisi PARA İLE SATIN ALINAMAYACAK, “konu Arhavi ise gerisi teferruattır “deyip siyasi görüşlerini bir kenara bırakabilen insanlardı.

Kamilet Vadisine yapılacak HES’lerin o vadiyi yok edeceğini bizzat kendi ağızlarından dile getiren fakat şimdi siyaseten bir parti yönetiminde olmaları nedeni ile ses çıkaramayanlara şimdi bizler soruyoruz..

Bu işte siyaseti biz mi yapıyoruz yoksa siz mi…

Sizler, evet sizler, siyaset uğruna ses çıkarmayıp bir şekilde bu vadiyi üç-beş kişiye talan ettirirken hiç mi vicdanınız sızlamıyor. Her şey bu kadar mı basit..Bu kadar mı köyünüze olan sevginiz, bu kadar mı derenize olan sevginiz… Yazıklar olsun sizlere..

Sevgili Arhavililer, şimdi sizlerden bir ricada bulunuyoruz.. Bir anlık hiçbir siyasi görüşünüzün olmadığını düşünerek elinizi kalbiniz üzerine koyun ve vicdanınızın sesine kulak verin… Arhavi’nin 2000 m rakımından, Çamlık Yaylası’ndan başlayarak , Cumhuriyet Mahallesine kadar olan dereyi yok ederek, tüneller kazıyıp o dereyi dağın içine sokup, sözde enerji üretmek Arhavi için faydalı bir şey midir, yoksa zararlı bir şey mi…

Lütfen vicdanınızın sesine kulak verin.. O mutlaka doğru olanı gösterir..

Bizler bu talanın başlangıcı olan ve sözde “yayla yolu yapıyoruz “ diyerek başlatılan yol çalışmasını durdurmak için dava açtık.. Dava açtık çünkü yayla yolumuz zaten var. ( tabii o yollardan kuracakları HES yataklarına ulaşamıyorlar). Dava açtık, çünkü yaptıkları güzergahta tek bir yayla yok.. Dava açtık, çünkü özel şirketlerin yapması gereken yolu özel idare üstlenip devlet hazinesi milyarlarca lira zarara uğratılıyor..

Bu konuda resmi belgelere dayalı açıklamaları ilerleyen günlerde sizlere yine buradan yapacağız. Bu konuda yanlışı kimler yapıyorsa tek tek teşhir edeceğiz.

Sevgili Arhavililer, lütfen bu yazıyı beğendik, sizi destekliyoruz, siz kahramansınız demeyi de bırakın artık.. Haydi hepimiz güzel ilçemiz için birer kahraman olalım.. “Nasıl olsa birileri bu işlerle ilgileniyor” diye kimse kimseyi seyretmesin…Davaya sizlerinde katılmanızı bekliyoruz..

Unutmayalım Arhavi doğası ile vardır..Doğa yoksa Arhavi’de yoktur..

Memleketimizi ve ülkemizi çok seviyoruz..


Paylas

About The Author

Comments are closed.