Tuesday 23rd April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ESKİ RESİM FOTOĞRAFLARLA ARHAVİ

,Resimde görüldüğü gibi sadece Rize ve Artvin’de lisenin olduğu dönemde Arhavi halkı bir dernek kurarak para toplamış ve sol tarafta görülen önce yurt binası diye başlanan ve daha sonra Arhavi Lisesine dönüşen binayı yapmaya başlamış alt kısımda ise Atatürk Ortaokulu ve ortada ise tiyatro binası görülmektedir.

Ben bu binada benim de öğretmenim olan Ortaokulun Edebiyat öğretmeni M. Kemal Yılmaz’ın yönettiği ve sahneye koyduğu Vatan Yahut Silistre oyununu izlemiştim. Şimdi bu binalardan sadece eski lise binası Atatürk İlköğretim Okulu olarak kullanılıyor ve diğer binalar yıkılmış yerine Kız Meslek Lisesi yapılmış.

İşte bambaşka ve bir Arhavi fotoğrafı. Ben bu fotoğrafı yine bir Arhavili Turan Dursun’dan aldım. Hatırladığıma göre bu fotoğrafı Belçika’da bir müzayededen almış. 1920 li yıllara ait olduğunu söyledi ama eski Arhavi’yi ve yakın Arhavi tarihini iyi bilen ve şu an yaşı 85 cıvarında olan Ali Kavaz’a  sordum biraz daha sonraki yıllar olabilir dedi ve sağ tarafta görülen deniz kıyısındaki binanın Günal ailesine ait olduğunu ve ilkokula giderken inşaat halinde olduğunu belirtti. Fotoğraftaki şahsın kim olduğu bilinmiyor. Bilen varsa yukarıda belirttiğim e-mail adresine gerekli bilgiyi gönderebilir. Sahilde iki katlı beyaz bina olan Tuzcuların binası oldukça yeni gözüküyor ve şu an o bina yerinde duruyor Tuzcuların binası ve Camiden başka hiçbir bina artık günümüzde yok. O tarihte köylerin dışında Arhavi’nin en önemli tarım ürünü pirinç olduğu için geniş düzlükler pirinç tarlası olarak görülmekte. Bu yüzden en sık görülen hastalık ise Sıtma.

Bir sonraki yazımda başka fotoğraflarla birlikte olmak dileğiyle….


Paylas

About The Author

Comments are closed.