Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

Sİ DO MA

Rekare 06 Ekim 2012 Akın Gülhan Yorum yok Sİ DO MA

Başlığı okuyunca ,sen ve ben diye başlayan bir aşk hikayesi yazacağımı sanmayın.Evet ortada bir aşk var ama o memleket aşkı  bazen gerçek sevdaların önüne geçen aşk..hani olur ya ;kızı çok seviyorsundur ama o kuralını  baştan koyar; ben Arhavi de yaşamam, ananla aynı evde yapamam ,köyde yaşayamam çay toplamam vs.sende bu sebeple bitirirsin aşkı alırsın eline burçuliyi düşersin patika yollara ,takarsın beline makineyi dağlara mermi sıkar tarihe gömersin sevdanı. Yada  elinde onsaponi derede balık avlar , dağda atmaca yakalar unutur gidersin.. yani aşk acısı bir şekilde  geçer dostlar ,nasıl olsa biten bir aşkın ertesi sabahı yeni aşklara yelken açmış olursun.Memleketi icabında aşka satmazsın,buda bir delikanlı duruşudur, akşam taraça fıçı birahanesinde dostlarla fondipleyip aşkı gömersin maziye,memlekette kız mı bitti dersin ,en kötü avunur gidersin.yada hiç  bulaşamadan bu işe ebedi bekar ve özgür yaşarısın cennete gidersin.

Peki memleket aşkı ne olacak onu nasıl unutursun,,pipa unutursun, unutamazsın  son nefesine kadar aklındadır,belki kelime-i şehadeti unutursun ama memleketi unutamazsın.Hele bir de gurbette bir laz isen ayvayı yedin.  Zaten her gün bu aşk ile ölüp ölüp diriliyorsun üstüne bir de memleketin ince ince satıldığını duyunca  vereme yakalanırsın..ğaçoyu altın kafese koymuşlar boşuna  memleketim dememiş.

HES lerden  söz etmeyelim dersek çok ayıp etmiş oluruz sevgili dostlar. Bu yazımı da zaten gördüğüm bir fotoğraf üzerine kaleme aldım.

 KİM OLURSAN OL  NE KADAR PARAN OLURSA OLSUN,İnce  siyasi ayarlarla katliamın yapılacağı  yolları yayla malya hikayesi altında köylüyü kandırarak yapmaya çalışmak ayıptır.Gerçeği saptırmak insanlara doğacak sonuçları bile bile kakalamaya çalışmak delikanlılık değildir.Buna başka isim vermişler ama ben buraya yazamam anlayan anladı.Önce adam olacaksın memleketini koruyacaksın,doğayı seveceksin ,müslümanım diyorsan bu böyle . Merkez camiden cenazen elbet bir gün kalkacak..Kimden helallik alacaksın..ben şimdiden helal etmiyorum, hes gerçeği ortada projelerin uygulandığı  yerlere bir tur düzenleyin  de halk görsün aynayı konyayı.Biz boşuna mı çırpınıyoruz.

MERAK EDİYORUM.. Bu köylü bu adamlara sormaz mı; madem yayla bu kadar önemli idi bu güne kadar yolu  neden yapmadınız.Yaylacılık  yapıp koyun keçi mi besleyeceksiniz,konaklar kurup eski günler mi yaşayacaksınız ,nedir sizin bu yol hevesiniz?

Bırakın köylüyü bu işi yapan devlet yetkilisi HES in ne olduğunu bilmiyor, adam hesi değirmene benzetti  ve ne var bunda deyip köylünün gönlünü almaya olayı basite indirgemeye çalıştı ve  ben o gece kalp krizinden gidiyordum yuh dedim yuh bee bu kadar olur. GERÇİ ADAMDA HAKLI NE GÖRMÜŞ Kİ KÖY MÜ GÖRMÜŞ DERE Mİ GÖRMÜŞ NE YAŞAMIŞ ,TÜM HAYATINI YAZSAN CİN ALİ KİTABI OLMAZ..İki kelimeyi bir araya getiremeyenin millet  vekili olduğu ülkede,doğadan ,gelecekten bahsetmek geyik muhabbetinden öteye gitmez,kime ne anlatacaksın..Benim bildiğim halk kendi geleceğini görecek  önlemini alacak,biz devlet büyüklerine  kör kütük güvenmekten öteye gidemiyoruz ,eski çok eski zihniyet..Senin devlet büyüğü dediğin senin gibi insan,senin gibi yer içer sıçar,düşünür yada düşünemez,görür yada göremez,anlatır yada anlatamaz sonuçta fani bir kul,,her şeyi doğru yapar diye bir kaide yok.Ondaki beyin sendede var sende düşünüyorsun o da,ama biri az çalışıyor damarlar tıkanmış ,biri iyi çalışıyor iki beyin arası fark budur.insanın insana üstünlüğü sadece Allaha olan inancıdır gerisi  burğişi turşi.

Aklım almıyor KAMİLET BOĞAZI ellenir mi ?Bu nasıl bir zihniyettir bu nasıl insanlıktır. Bu gün tövbe edip namaza başlıyorum ,ALLAHIM  bu nasıl iştir..ya rabbim sen bizi uzaylılardan koru.ne yazacağımı şaşırdım vallahi.İNŞALLAH ÖLÜRÜMDE BU KATLİAMI GÖRMEM.kime ne anlatsak ne yapsak ne desek,,

Bu tür  durumlarda en önemli olgu sanırım  yerel yönetimler oluyor çünkü senin en yakınında  gerçekleri anlatabileceğin ve destek alabileceğin ,senin elinin altında,senin adamın ,senin ruhun diyebileceğin  tek yer yerel yönetim..o seni satmaz,o seni düşünür,o senin gibidir. Seninle aynı havayı teneffüs eder.Bu olgu muhtardan başlar belediye başkanında son bulur.Bizde öylemi acaba ?

İşte karşımda örnek bir insan ,güzel bir resim,belediye başkanı ben Heslere karşıyım diyor ,parti umurumda değil, bu iş yanlış ,ben buralıyım,buraların kıymetini bilirim,çoluk çocuğa gelecek nesile,bu hediyeyi vermek isterim diyor. Helal olsun sana demek haddime düşemez belki ama bu duruşa alkış yapmak ,bu duruşa saygı duymamak hıyarlık olur..

Böyle belediye başkanım böyle hemşerim olsun hangi partiden olursa olsun, oy vermek oy olamamak değilse gaye ,memleket sevgisiyse  ana hedef ,sayın COŞKUN BEY  sana her şey helal olsun..başını kuma saplamadan o dik duruşla o pozu verdin ya sen gerçek bir Arhavilisin gerçek bir Lazsın..siyasi hayatının boyutu ne olursa olsun  sana oy vermeyen de namert olsun bu kadar açık yazıyorum.Ve tabiî ki o resimde ki değerli sınıf arkadaşım , kardeşim UFUK YILDIZ  sana da yakışmış bu duruş,ve diğerleri, hepinize ağaçlar kuşlar balıklar solucanlar,kelebekler arılar,böcekler ve milyonlarca canlı adına teşekkürler..Partinizin görevlendirdiği yolda başarılar ama yanlışlarda dur bakalım diyebilmeyi becermek … işte mahalle ağzıyla delikanlılık rajonu  budur..

Laz asla yaşadığı doğayı katletmez,laz doğada yaşar doğada ölür,betonda ölen laz makbul laz değildur.

Elini vicdanına koyan,lambada bol ışık ,led tv de full hd görüntü aramayan,gece gökyüzünde  yıldızları seyreden  ve çakal sesleriyle yaşamak isteyen ,fazla gaz bitmesin diye 14 numara gaz lambasının fitilini kısan ,hava bozarken eline oltasını alıp dereye giden,kestiği ağacın yerine yeni bir fide diken,sepet ören,tulum çalan,keçi otlatan ,inek sağan ,atmaca yakalayan ,domuzlarla ortaklaşa tarla işleten ,kaymakli yiyen güzel insanlara ihtiyacımız var.ARHAVİ POSTASINA BİR İLAN VERMEK İSTİYORUM  MEMLEKET İÇİN FULL TİME ÇALIŞACAK GERÇEK LAZ ARANIYOR.

İşte sin do ma derken anlatmak istediğim buydu, sen  ve ben çok farklıyız,sen para aşkı ve bu günü düşünüyorsun ben geleceği ,sen yağmurdan oluşmuş bir gölsün, bense ben gökyüzüyüm.o nedenle biz senle  sin do ma olamayız..senin gittiğin yol çamura saplanır..SENİNLE  TEK ORTAK NOKTAMIZ AYNI GALAKSİDE YAŞIYOR OLMAMIZ .oda benim için büyük talihsizlik.

Bize memleket sevdalısı fakir ama gururlu insanlar lazım sevgili Lazlar.. o nedenle çocuklarınızı yetiştirirken şu olguyu iyi anlatmak benimsetmek gerekiyor.. para önemli ama doğa ve yaşam daha önemli.doğa ve para arasında çelişki yaşarsan doğayı tercih et diyebilmeliyiz..yaşanacak bir memleket özlemiyle….

Sevgi ve saygılarımla.

Akın Gülhan.


Paylas

About The Author

Comments are closed.