Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

TARİHİ ARHAVİ EVLERİ RESTORE EDİLİYOR

Doğu Karadeniz bölgesi ve özellikle Arhavi ilçesinde tarihi evlerin restorasyonu konusunda önemli adımlar atılıyor. Kültürel miraslarımızdan olan Arhavi evleri devlet desteği ile gerekli yasal prosedürler gerçekleştirildikten sonra bakım onarımdan geçirilip, aynı orijinalliği ve doğal dokusu ile tekrar yaşama kazandırılıyor. Bu konuda tescili yapılan Arhavi evlerinin 4 tanesi aslına bağlı kalmak koşulu ile ilgililer tarafından Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla yaptırılmaktadır.

Yapımı süren Arhavi ilçesine bağlı Tepeyurt köyündeki Kadir Şahinbaş’a ait aile baba ocağı tarihi Arhavi evinin restorasyonu sürüyor. Yapımı üstlenen ve birçok önemli mimari çalışmalara imza atmış olan AZ-İNT Yapı şirketi sahibi Sinan ÖZALTIN, bu kültür mirasının aslına bağlı olarak yapılacağını özellikle belirtti. Tarihi evin sahiplerinden Kadir Şahinbaş, “Bir asır boyunca çocukluğunun geçtiği bu baba ocağının tekrar eski günlerine döndürülmesi çalışmasına girdik. Devletin vermiş olduğu destekleri sayesinde yıkılıp yok olma tehlikesi taşıyan bu tarihi evi tekrar kendi ayaklarının üstünde tutmaya çalışıyoruz. Umuyoruz ki aslına uygun bir şekilde restore ettirip, tekrar bu evin bacası tütecek, yaşamı sürdürecek hale getireceğiz” dedi.

İlçede yaklaşık 250 ila 300’e yakın tarihi evlerin yer aldığı Arhavi adeta açık hava müzesi niteliğinde, yeşilin her tonunu barındıran doğal güzellikler içerisinde inci gibi dizili bu evler gün geçmiyor ki yıkılmasın veyahut bakımsızlıktan çürümesin. Bu yüzden duyarlı olmanın bir gereği olarak söz konusu tarihi evlerin tescilini ve gerekli bakım ve onarımının yapılması çok önemlidir. Birçok tur firmalarının ilgisini çeken doğa turizminin önemli bir ayağı olan bu evlere devlet tarafından destek de verilmektedir. Söz konusu kültürel miraslarımızdan olan ahşap evler, serenderler, değirmenler, köprüler, kaleler ve gelenek ve göreneklerimizin yaşatılması için Kültür ve Turizm bakanlığının önemli çalışmaları yer almaktadır.

Haber: Arhavi Belediyesi


Paylas

About The Author

Comments are closed.