Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

41. KAFKASÖR FESTİVALİ, 30 HAZİRAN – 3 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK..

Rekare 28 Haziran 2022 Haberler 41. KAFKASÖR FESTİVALİ, 30 HAZİRAN – 3 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK.. için yorumlar kapalı

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin bu yıl 41’incisi düzenlenecek Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali hazırlıklarında sona gelindiğini söyledi.

Kentte 200 yıllı aşkın bir geçmişi olan geleneği yaşatmak amacıyla bu yıl 30 Haziran, 1-3 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan festival öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen Elçin, Artvin’e yakışır bir festival gerçekleştirmek için gerekli tüm çalışmaları yaptıkları kaydetti.

Festivalin 30 Haziran’da şehrin caddelerinde boğalar eşliğinde kortej yürüyüşüyle başlayacağını kaydeden Elçin, Artvin’in en önemli marka değeri kadim geleneklerinden olan boğa güreşlerini ve boğa güreşleriyle özdeşleşen Doğa Harikası Kafkasör Yaylasını tüm Türkiye’ye dünyaya tanıtmanın gayreti için olduklarını söyledi.

Boğa güreşleri ve konserler dolu dolu 4 günlük bir festival hazırladıklarını kaydeden Elçin, “Bundan önceki yıllarda güreşler sadece hafta sonu yapılıyordu. Bu yıl 4 gün boyunca boğa güreşlerimiz olacak. Boğaların ağırlıklarına göre güreştiği boylara yenileri eklendi. Baş, başaltı, küçük başaltı, büyük orta küçük orta, ayak, deste ve süper baş ve yıldızlar kategorisinde boğalar arena da boy gösterecek. 150 den fazla boğanın güreşlere katılmasını bekliyoruz. Kayıtlar halen devam ediyor” dedi. Başkan Elçin, Güreşlerde 276 bin lira ödül dağıtılacağını söyledi.

Festival kapsamında açılış merasimi hariç tüm etkinliklerin ve konserlerin 1200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda gerçekleştirileceğini belirten Elçin, “ Cuma günü deste ve ayak, cumartesi süper baş, küçük orta, büyük orta güreşleri yapılacak. Bu günlerin akşamında da yerel ve ulusal sanatçılarımızın konserleri olacak. Festivalimiz pazar günü yapılacak olan küçük başaltı, başaltı ve baş kategorilerindeki güreşlerle sona erecek” diye konuştu.

Festival süresince festival alanı çevresinde 50 ticari işletmeye çadır kiraladıklarını belirten Elçin, 43 tanede konaklamak için bölgede çadır kuracaklarını anlattı.

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.