Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ’DEKİ, ACİL KAMULAŞTIRMA KARARI İDDİALARI MECLİS GÜNDEMİNDE ..

Rekare 21 Ocak 2022 Haberler ARHAVİ’DEKİ, ACİL KAMULAŞTIRMA KARARI İDDİALARI MECLİS GÜNDEMİNDE .. için yorumlar kapalı

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Arhavi İlçesine bağlı Balıklı köyünde(335 parsel), Derecik köyünde (135 Parsel), Üçirmak köyünde (66 parsel), Sırtoba köyünde (20 parsel), Ulukent köyünde (1 parsel) olmak üzere toplam 9 bin dönüm arazi hakkında HES projesi kapsamında istimlak edileceği iddialarını meclis gündemine taşıdı.

Arhavi ilçesindeki bazı köylerin acele kamu çalışması ile yok edileceğini dile getiren Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği üyeleri ve ilgililerin konuyla alakalı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdiğini vurgulayan Bayraktutan “Bölge halkının bu istimlakların HES projesinin ötesinde maden arama çalışmalarına açılmak üzere yapılacağı iddiaları doğru mudur? ” diye sordu. 

İşte Bayraktutan’ın o soru önergesi:

Arhavi İlçesi Kapistre Deresi’in Sefail ve Üçırmak dere kolları üzerinde (Pilarget Köyü mevkiinde) yapılması planlanan Saka-1 ve Saka-2 isimli Hidroelektrik Santrali (HES) projesi bölge halkının itirazları neticesinde hukuki süreci devam eden bir çalışma niteliğindedir.

Pilarget Köyü doğası, deresi, insanı, kültürüyle birlikte ülkemizin en güzide noktalarından biridir. Bölge turizminin vazgeçilmezi Pilarget Köyü yapımı düşünülen ilgili HES projeleri neticesinde doğanın katledilmesinin yanı sıra ekonomik kalkınma modeli olarak ciddi ehemmiyet arz eden Turizm içinde tehlike oluşturmaktadır.


Paylas

About The Author

Comments are closed.