Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARTVİN’İN YÜKSEK KESİMLERİNE KAR YAĞDI..

Rekare 11 Eylül 2023 Haberler ARTVİN’İN YÜKSEK KESİMLERİNE KAR YAĞDI.. için yorumlar kapalı

Artvin’in yüksek kesimlerine yılın ilk karı yağdı. Şavşat Tepebaşı köyü Sakorya yaylası yeni sezon kar yağış açılışını 9 Eylül itibari ile yaptı.

Tepebaşı Yaylası’nda çektiği yılın ilk kar fotoğraflarını çekip paylaşan Tepebaşı köyü Muhtarı Bekir Pehlevan böylece 2023-2024 kar sezonunun ilk görüntülerini sosyal medyadan paylaşmış oldu.

Pehlevan, yaptığı açıklamada, kara yakalandıklarını, gavaların iyi gitmedi durumunda 10 gün daha kalacaklarını dike getirdi; Pehlevan;

“9 Eylül itibari ile Tepebaşı Sakarya yaylasına yılın ilk karı yağdı. Yaylacılar henüz köye inmeden kara yakalanmış oldu. Eğer havalar iyi gitse 5:10 gün daha kalırdık. Ama artık kalamayız hava çok sogudu kar oturdu rüzgâr var, fırtınalı bir gün de yola çıkıp köye iniş yapıyoruz. Burası 2700 rakımlı ünlü Sakorya yaylası. Bu yıl artık yaylamıza veda ediyoruz. Gelecek yıl tekrar gelmek dileğiyle kapılarımızı 10 Eylül itibari ile kapatıyoruz. Bizimle birlikte aynı yükseklikte ki Tüm yaylalar bugün itibari ile boşaltılıyor.belki bazıları gava açarsa kakacak. Ama bugünden itibaren hava yüksek yerlerde oldukça soyacağı için çoğu insan inecektir.

Bizim köyümüz de yaylamız da Şavşat’ımız, Artvin’imiz çok güzeldir. Her mevsimi ayrı bir güzellik ve yaşam kaynağıdır. Yazımız da kaşımız da insanlarımız da çok güzeldir.” dedi.

Haber: Sami Özçelik

Fotoğraflar: Bekir Pehlevan


Paylas

About The Author

Comments are closed.