Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

BİLİRKİŞİ RAPORU: “HES’LER ÇEVREYE KABUL EDİLEMEZ ZARARLAR VERECEK”

Rekare 14 Aralık 2020 Haberler BİLİRKİŞİ RAPORU: “HES’LER ÇEVREYE KABUL EDİLEMEZ ZARARLAR VERECEK” için yorumlar kapalı

Arhavi ilçesindeki beş köyü kapsayan Pilarget bölgesinde AB Enerji Üretim Şirketi tarafından yapılması planlanan hidroelektrik santrali (HES) projeleri için bilirkişi heyeti, HES’lerin çevreye kabul edilemez sınırlarda zarar vereceği yönünde rapor hazırladı. Pilargetliler, bilirkişi raporuna göre ÇED raporunun iptalini ve mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesini bekliyor. 

Bilirkişi raporu; “ÇED raporu bilimsel ve yeterli değil”

Pilarget bölgesinde AB Enerji Üretim Şirketi tarafından yapılmak istenen HES projelerine Artvin İl Genel Meclisi, AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla imar izni vermişti. Bu karara tepki gösteren Pilarget sakinleri, bölge için daha önce verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) onayına itiraz ederek konuyu mahkemeye taşımıştı.

Mahkeme, bölgedeki durumun tekrar araştırılması için yeni bir bilirkişi heyeti görevlendirdi ve 10 Eylül 2020’de bilirkişi heyeti Pilarget’te incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından hazırlanan bilirkişi raporunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Saka-1, Saka-2 Regülatörü ve HES projesi için 6 Haziran 2013 tarihinde verdiği 3012 sayılı Çevresel Etki Değerlendirme Olumlu kararının bilimsel ve teknik olarak uygun olmadığı belirtildi.  

“HES insan-hayvan-bitki ekosistemine kabul edilemez zararlar verecek” 

HES’in Pilarget’te yaratacağı tahribata raporda şu ifadelerle yer verildi: “Dava konusu alanda yapılacak HES faaliyetlerinin toz, gürültü, patlatma etkileri, jeolojik ve jeoteknik değerlendirmeler, dere ve su kalitesinin bozulması, yeraltı suları, çevresel akış (can suyu), tarım faaliyetleri, ormancılık, erozyon, taşkın, fauna ve flora durumu başta olmak üzere bölgede yaşayan insan-hayvan-bitki ekosistemine kabul edilemez sınırlarda zararlar vereceği, çalışmaların tarım arazileri, su kaynakları, orman alanları, yerleşim yerleri, çevredeki bitki örtüsü ve doğal yaşam dikkate alındığında  ÇED raporu ilgili mevzuat ve bilimsel esaslara göre kabul edilebilir değildir.”

Köylüler mahkemeden yürütmeyi durdurmasını istiyor

Pilarget Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Hazım Kurdoğlu konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Bilirkişi heyeti incelemelerinin sonucunda Pilargetliler’in, çevrenin, derelerin lehine bir görüş bildirdi. Rapordan anlıyoruz ki heyetin bütün üyeleri bu konuda hemfikir. ÇED raporunun bilimsel olmadığını bilirkişi heyeti de söylüyor. Biz de söylüyorduk. Artık son sözü mahkeme söyleyecek. Mahkemeden ÇED raporunu iptal etmesini ve imar izni verilen HES projeleri için yürütmeyi durdurma kararı vermesini  bekliyoruz. Mahkemenin  karar verirken bilirkişi raporunu göz önüne alacağından şüphemiz yoktur. Pilarget için olumlu bir karar bekliyoruz. Pilarget’in HES projeleriyle yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Süreç devam ediyor, şu an  yargı kararını bekliyoruz.”

Haber kaynak: https://medyascope.tv/2020/12/12/artvin-pilargette-yapilmasi-planlanan-hes-icin-bilirkisi-raporu-hesler-cevreye-kabul-edilemez-sinirlarda-zarar-verecek/


Paylas

About The Author

Comments are closed.