Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

CORONA AŞISI MUCİDİ DR. ÖZLEM TÜRECİ FINDIKLI İLÇESİNDEN..

Rekare 13 Kasım 2020 Haberler CORONA AŞISI MUCİDİ DR. ÖZLEM TÜRECİ FINDIKLI İLÇESİNDEN.. için yorumlar kapalı

Bilindiği gibi dünyanın konuştuğu iki bilim insanı: Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin. kurucusu oldukları BioNTech, ilaç devi Pfizer desteği ile corona virüsü aşısını geliştirdiler ve tüm dünyaya umut oldular.

Türeci ve Şahin ile ilgili hem dünyada hem Türkiye’de onlarca haber yapıldı ancak onları daha yakından tanımayı sağlayan, altı çizilmemiş önemli detaylar mevcut.

Dr. Özlem Türeci aslen Rizenin Fındıklı ilçesinden.. Dr.Türeci,  komşu ilçemiz Fındıklı – Hürriyet Mahallesinde doğup büyüyen Yurdanur Türeci’nin kızı. Yurdanur Türeci uzun yıllar Rize’de akapunktur tedavi merkezi çalıştırmış daha sonra Almanya’ya  gitmişti.

1967 yılında Almanya’da dünyaya gelen Dr. Türeci verdiği röportajlarda babasının çalıştığı hastanede hastalarla ilgilenen rahibelere büyük bir hayranlık beslediğini anlatıyor.

İkili, tıp fakültesinde tanıştı ve kansere tedavi bulmak için güçlerini birleştirdi. Modifiye edilmiş genetik kodlar sayesinde bağışıklık sistemine kanserle savaşmayı öğreten yeni tedavi yöntemleri üzerine yoğunlaştılar. Ganymed’i satarak elde ettikleri fon da bugün corona aşısına temel oluşturdu.

Almanya’da dönem dönem yükselen göçmen karşıtlığına rağmen Türkiye kökenli iki bilim insanının dünyayı değiştirecek bir buluşa imza atması altı çizilmesi gereken bir diğer nokta olarak değerlendiriliyor.

Dr. Türeci yaz aylarında tatile geldiğinde de KTÜ Tıp Fakültesinde Prof Dr. Sait Kapıcıoğlu ile de çalışmalar yapmıştı.


Paylas

About The Author

Comments are closed.