Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

DENİZLERDE AV YASAĞI BAŞLADI..

Rekare 16 Nisan 2023 Haberler DENİZLERDE AV YASAĞI BAŞLADI.. için yorumlar kapalı

Türkiye’nin dört denizinde balık avı yasağı 15 Nisan’da başladı ve 123 gün sürecek. 1 Eylül 2023’e kadar endüstriyel gırgır tekneleri ağlarını denize bırakamayacak ama küçük teknelerle avlanan geleneksel balıkçılar denizlerde görülecek.

Endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemileri için yeni balıkçılık av sezonu açılışı Akdeniz hariç tüm denizlerde 1 Eylül’de, Akdeniz’de ise 15 Eylül 2023’te başlayacak. Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar ise bu yasaktan muaf olup avcılık yapmaya devam edebilecek.

Yaklaşık 4,5 aylık dönemde ekonomik faaliyetlerine devam etmek isteyen balıkçılar, Bakanlıktan izin almak ve belirlenen kurallara uymak koşuluyla kara suları dışındaki uluslararası sularda gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapabilecek.

Artvin Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada “2022 – 2023 su ürünleri av sezonunda İl ve İlçe Müdürlüklerimiz kontrol görevlilerince karaya çıkış noktaları, nakil vasıtaları, balıkçı barınakları ve perakende satış noktalarında olmak üzere toplam 932 adet denetim yapılmış olup ” 5 / 1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ” doğrultusunda av aracı, balık türü ve balık boyu yönünden mevzuatlara uygunsuzluk tespit edilen hallerde idari ve cezai işlemler uygulanmıştır.

15 Nisan – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında Gırgır Ağları ile su ürünleri avcılığı yasaktır.

15 Nisan – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında Algarna ile Deniz Salyangozu avcılığı yasaktır.

15 Nisan – 15 Haziran 2023 tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile Kalkan avcılığı yasaktır.

15 Nisan – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında Palamut ve Torik avcılığı yasaktır. Ancak 15 – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında Çapari ile Palamut avcılığı serbesttir.

“Su ürünleri kaynaklarının korunması ve ülke ekonomimiz için getirilen yasaklara ve kısıtlamalara uymak balıkçılarımızın olduğu kadar vatandaşlarımızın da sorumluluğundadır” denildi..

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.