Monday 22nd April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

DİKYAMAÇ KÖYLÜLERİNİN TAŞOCAKLARINA KARŞI AÇTIKLARI DAVA İÇİN 10 EYLÜL GÜNÜ BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILACAK.

Rekare 05 Eylül 2020 Haberler DİKYAMAÇ KÖYLÜLERİNİN TAŞOCAKLARINA KARŞI AÇTIKLARI DAVA İÇİN 10 EYLÜL GÜNÜ BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILACAK. için yorumlar kapalı

Geçtiğimiz aylarda Arhavi’de Çifteköprü yolu üzerinde bulunan taşocaklarına bir yenisi daha eklendi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü tarafından Rize havalanına taş sağlamak üzere  açılan taşocağı hakkında verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu kararına karşı iptal davası açıldı.

Dikyamaç Köyü Kalkındırma Eğitim Kültür Sanat Turizm   Müze Geliştirme ve Dayanışma Derneği öncülüğünde yetmiş üç dikyamaçli vatandaşın da katılması ile toplam 74 adet davacı tarafından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü tarafından Rize havalanına taş sağlamak üzere  açılmak istenen taşocağına karşı iptal davası Rize İdare Mahkemesinde açıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü ile bitişiğindeki alanda bulunan alanda ruhsat sahibi olan İflas Halinde Odisan Ortadoğu İnş. ve San. Tic. A.Ş. (Odisan)’ye ait ER:152533 ruhsat sahalı alanda ortak proje yapılarak  taş ocağı işletilmek üzere faaliyete başlanması üzerine Dikyamaç Köyü Kalkındırma Eğitim Kültür Sanat Turizm   Müze Geliştirme ve Dayanışma Derneği öncülüğünde açılan davada, proje hakkında Artvin İl Çevre Müdürlüğü tarafından verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesine Gerek Yoktur” kararının  iptali talep edildi. Dava dilekçesinde açılmak istenen taş ocağının yer seçimin yanlış olduğu, Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılması gerektiği, proje tanıtım dosyasında ileri sürüldüğü şekilde üretim yapılmasının mümkün olmadığı, taş ocağının işletme sonrasında rehabilite edilmesinin mümkün olmadığı, taş ocağından etkilenen köyler ve konutlar olduğu vb. gerekçeler ileri sürülerek, Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu hazırlanmadan  taş ocağının işletilmesinin hukuka aykırı olduğu ileri sürüldü.

Yine aynı Dikyamaç Derneği  ve Dikyamaç köylüleri tarafından uzun yıllardır işletilmekte olan HATPEK taşocağının işletme alanının 244 dönümden yaklaşık iki katına 440 dönüm alana büyütülmek istenmesi  ve Dikyamaç Köyünü tehdit edecek hale getirilmek istenmesi üzerine, projenin genişlemesi ile ilgili olarak verilen ÇED Olumlu Kararının iptali için de bir ikinci dava daha açıldı.

Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Hatpek taş ocağının mevcut üretim alanında gerekli ölçülerde basamak  genişliği ve şev açılarının sağlanamayacağı, mevcut hali ile taş ocağı işletmesinin kurallara uygun olmadığı yönünde rapor düzenlenerek taş ocağının faaliyetinin durdurulması üzerine, firma üretim alanını  iki katına yükselten bir proje hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurmuş ve ÇED Olumlu kararı almış idi. Bu karar sonrasında taş ocağı işletme alanının mevcut durumun iki katına çıkacak olması ile, Dikyamaç köyünde halen mevcut hasarların daha da artma riski doğması üzerine Dikyamaç derneği ve 73 Dikyamaç köylüsü taş ocağı alanının büyütülmesi kararının iptali için  davası açtılar.

Dernek tarafından  sosyal medya sayfalarında yapılan duyuruya göre açılan her iki dava ile ilgili olarak 10 Eylül 2020 tarihinde saat 13:00 ve 14:00 de Çifteköprü vadisinde toplam 7 adet bilirkişiden oluşan bir heyet ile bilirkişi incelemesi yapılacak. Dernek başkanı Prof.Dr. Maksut Çoşkun imzası ile yapılan duyuruda:

“Köyümüz sınırları içinde yaklaşık 20 yıl önce başlayan ve halen faaliyet gösteren taş ocakları işletmeleri gelinen noktada çevre felaketi şeklinde başta köyümüzü ve çevreyi tehdit eder olmuştur. Halkımız bu durumdan büyük rahatsızlık duymaktadır. Nitekim derneğimiz, köy muhtarlığımız ve sizler ile yola çıkarak sayısı 4-5 i bulan ocaklar ile bir mücadele başlattık . Bu amaçla 75 Dikyamaç  köylüsü  tarafından açılan dava için ilgili mahkemeler bilirkişi tayin etmiştir. Hedefimiz  bu taş ocaklarının kapatılması ve yerleşim yerleri dışına alınması olmalıdır. Bu mücadelede şimdiye kadar verilen desteğin bundan sonrada devam edeceğine yürekten inanıyorum. 

Bilirkişiler alan incelemesini 10 eylül 2020 saat 13.00   ve 14.00 da yapacaktır. Avukatımız ve bizler orada olacağız. Kalabalık bir katılım bilirkişi üzerinde davaya sahip çıktığımız etkisini gösterecektir. Bu ndenle Arhavi dışından ve Arhavi den yüksek bir katılım bekliyoruz.”

denilerekÇifteköprü vadisini hızla tahrip eden ve etraftaki konutları rahatsız eden, tarım alanlarını olumsuz etkileyen taşocaklarına karşı köy halkının bilirkişi incelemesine katılmaya davet edilmiştir.

Çifteköprü vadisinde hızla büyüyen bir çevre sorunu haline gelen taş ocaklarına karşı açılan davalarda yapılan bilirkişi incelemelerinin sonucu merakla beklenmektedir.


Paylas

About The Author

Comments are closed.