Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

FIKDIKLI İLÇESİ DOĞA SAVUNUCULARI DURUŞMASI ERTELENDİ.

Rekare 12 Ekim 2022 Haberler FIKDIKLI İLÇESİ DOĞA SAVUNUCULARI DURUŞMASI ERTELENDİ. için yorumlar kapalı

Fındıklı’da 15 yılı aşkın süredir başta HES’ler olmak üzere, taşocakları, deniz dolgusu, kıyı balıkçılığı, maden aramaları ve dere ıslahı gibi proje ve çalışmalara karşı çıkarak yaşam mücadelesi veren isimlerinden Hüseyin Acar, Avni Ertaş ve behçet Ertaş bugün 2. Kez Pazar Adliyesindeydiler.

Hüseyin Acar, Avni Ertaş ile Behçet Ertaş, ‘görevi yaptırmamak’, ‘görevli memura hakaret’ gibi suçlamalardan yargılanıyor.

Avni Ertaş, 6 Temmuz 2022 günü 1. duruşmada verdikleri ifadede” olayın cereyan ettiği gün Arılı Dere vadisinde çalışma yapıldığını tespit ettikten sonra, harita mühendisi olduklarını öğrendikleri kişilerin çalışmaları hakkında bilgi edinmek istedikleri sırada söz konusu şahısların kendilerini tehdit ederek vadiden ayrıldıklarını ve aynı kişilerin olaydan bir ay sonra tekrar vadiye geldiğini, fakat ikinci kez vadiden ayrılmalarına izin vermediklerini. Jandarmaya haber verdiklerini ve jandarmanın ise onları kendilerinin  çıkarmak istediklerini fakat karakola kendimiz götürüp teslim edeceğimizi ve şikayetçi olacağımızı söylemiştik. Bu sırada tartışmalar yaşandı. Biz mağdur durumdayken jandarma bizden şikayetçi oldu ve hakkımızda böyle bir dava açıldı. Yaşam alanlarımızı korumak suç oldu ama geri durmayacağız” diye konuştu.

Duruşma 14 Aralık 2022 günününe ertelendi. Duruşmayı Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Fındıklı’lı doğa severler ve Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri izlediler.. Duruşma sonrası yapılan basın açıklamasında “Bize ceza vebilirler ama unutmasınlar deremizdeki kırmızı benekli alabalığımıza ceza veremezler, bizlere kelepce vurabilirler ama derelerimize kelepçe vuramazlar. Dün mücadele ettik, bugün de ediyoruz, yarında daha güçlü mücadelemizi sürdüreceğiz..denildi.


Paylas

About The Author

Comments are closed.