Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HOPA ve FINDIKLI’DA 1 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI..

Rekare 01 Mayıs 2019 Haberler HOPA ve FINDIKLI’DA 1 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI.. için yorumlar kapalı

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları Hopa ilçesinde Cumhuriyet Meydanında coşkulu bir şekilde kutlandı. Kutlamalara; KESK ve DİSK üyesi sendikalar, Belediyeİş, Enerji Sen, Gıda İş, Eğitim-Sen, Tüm Bel-Sen, Tüm Emekliler Sendikası Hopa Şubesi, Halkevleri, Kadın Savunma Ağı, Liseli Genç Umut, ESP, Liseli Öğrenci Birliği, TİP, HDP, Emek Partisi, Haziran, Geri Alalım, CHP Hopa İlçe Başkanlığı, CHP Kemalpaşa İlçe Başkanlığı, Hopa spor Tribün Emekçileri katıldılar.

Mitinge Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi ve Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek’te Belediye-İş sendikası pankartı altında katılırken Cumhuriyet meydanında vatandaşlarda mitinge yoğun katılım gösterdiler.

Hopa eski hastane yerinde toplanan katılımcılar, kortej oluşturarak Turgay Ciner Caddesi üzerinden Cumhuriyet meydanına kadar çeşitli sloganlar atarak yürüyüş yaptılar.. “Her yer Taksim, Her yer Direniş, Yaşasın 1 Mayıs” sloganları altında Cumhuriyet meydanında toplanan katılımcılar burada da 1 Mayıs içeren sloganlar atmaya devam ettiler.

Cumhuriyet meydanında ki kutlamalar tertip komitesi tarafından programlandığı gibi saat 15.00 de Devrim Şehitleri ve 1 Mayıs’ta hayatlarını kaybedenler anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapılması ile başladı.

1 Mayıs kutlamalarına katılan grupların konuşmacılarının yaptığı konuşmalarda 1 Mayıs’ın önem ve anlamını içeren konuşmalar yapıldı. DİSK adına Murat Yılmaz, Belediye-İş adına Kader Bilgin Konuşmacılar AKP İktidarının uygulamalarını, hak gasplarını, Son olarak gündeme getirilen Kıdem Tazminatı projesine sert tepki göstererek Kıdem tazminatı bizim Kırmızı Çizgimizdir, elinizi Kıdem Tazminatımızdan çekin” diye konuştular.

Ak parti İktidarının sendikaları etkisiz hale getirme çalışmalarına aralıksız devam ettiğini, rant ve yandaşa peşkeş çekme politikalarının ve uygulamalarının artarak devam ettiğini, hayatın her alanında gericileşmenin doludizgin gittiği ülkede dindar nesil, dindar gençlik yetiştirme adına okullarda, üniversitelerde kendinden olmayan öğretim görevlilerine bile tahammül edemediği ifade edildi.

Hopa’daki 1 Mayıs mitinginde konuşmaların sona ermesi ardından Müzik topluluğu tarafından söylenen parçalar eşliğinde Mitinge katılanların topluca horon oynayıp halaylar çekmesi ile sona erdi

Mitinginde Polis geniş güvenlik önlemi alması gözlerden kaçmadı ve miting olaysız bir şekilde sona erdi.

Fındıklı’da ise  1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü, sendikalar sivil toplum kuruluşları, ve Cumhuriyet Halk Partisi öncülüğünde Hayati Aykut Parkı’nda coşkuyla kutlandı.

Kutlamalar için öğle saatlerinde Fındıklı merkezde toplanan sendika, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti mensupları,halk Kortej halinde kutlama alanı olan  Hayati Aykut Parkına doğru yürüdü.

Katılımcıların yöresel kıyafetler, işçi kıyafetleri ile gelmesi renkli görüntüler oluşturdu. Toplumun her kesiminden katılım yaşanırken. Herhangi bir olumsuz durum yaşanmadı.  Hayati Aykut Parkı’n da basın açıklaması, şarkılar, türküler ve horon oynanarak etkinlik son buldu.

Haber Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.