Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HOPA’DA YAPILMAK İSTENEN DENİZ DOLGUSUNA KARŞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI..

Rekare 21 Mayıs 2021 Haberler HOPA’DA YAPILMAK İSTENEN DENİZ DOLGUSUNA KARŞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.. için yorumlar kapalı

Hopa sahilinde denizin 343.000 metrekarelik bir bölümünün daha doldurulmasını planlayan imar planı değişikliğine karşı açılan iptal davası hakkında bilgi vermek üzere Hopa parkında bir toplantı yapıldı.

Toplantıda planın iptali için dava açanlar adına yapılan konuşmalarda, denizde yeni dolguların yapılmasına neden karşı olunduğu konusunda bilgi verildi. Dolgu planlamasının hukuka ve planlama ilkelerine aykırı yönleri hakkında açılan davanın avukatı ve teknik elemanlar tarafından bilgi verildi.

Verilen bilgiler sonrasında söz almak isteyenler söz alarak görüş belirtiler. Yapılan konuşmalarda açılan dava ve hukuki süreç dışında Hopa halkının bu sürece sosyal alanda da fiilen karşı çıkma kararlığı dile getirildi.

Hopa dolgu projesinin proje tanım dosyasında denize doldurulacak kayaların Arhavi İlçesinde bulunan taşocaklarından taşınacağının belirtilmesi nedeniyle proje Arhavilileri de yakından ilgilendiriyor.

Toplantıya katılan Arhavi Doğa Koruma Platformu üyelerinden Erdoğan Güler’de söz alarak bu projeye Arhavililerin de karşı olduğunu, Arhavi’nin doğasını yok edecek şekilde bu projeye taş taşınmasını istemediklerini, Hopa halkının vereceği mücadeleye destek olacaklarını söyledi.

Bugün saat 09:30 da başlayacak bilirkişi keşfine halkın yaygın katılımı talep edilerek toplantı bitirildi.

Haber: ADOKOP


Paylas

About The Author

Comments are closed.