Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

PİLARGET HALKI “VADİMİZDE HES İSTEMİYORUZ”

Rekare 17 Şubat 2021 Haberler PİLARGET HALKI “VADİMİZDE HES İSTEMİYORUZ” için yorumlar kapalı

Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Rize idare mahkemesinde görülen HES davasıyla ilgili bugün Rize adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptı.
Bugün Rize İdare Mahkemesi’nde Pilarget vadisinde yapımı planlanan HES projesi ile ilgili Ulukent Köyü muhtarı Necati Canoglu, Balıklı Köyü muhtarı Muzaffer Şiviloglu ile Arhavi Pilarget Doğa Ve Yaşam Derneği tarafından açılan davanın ilk duruşması yapıldı.
Rize adliyesi idare mahkemesinde görülen davaya, Pilarget doğa ve yaşam derneği yöneticileri, köy muhtarları, yaşam savunucuları ile davanın avukatları Av, Halis Yıldırım ve Av. Cihan Yeşilkaya katıldı.
Dava öncesi Rize adliyesi önünde Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği yönetim kurulu adına yönetim kurulu üyesi Bilgin Algül bir basın açıklaması yaptı.
Algül, Köylülerin ve 7 bilim insanının, burada HES yapılamayacağını açıklamasına rağmen bu ısrar neden diye sorarak şunları söyledi;
“Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği, Ulukent, Balıklı ve Üçırmak Köyü sakinleri olarak köyümüze yapılmak istenen HES projesine karşıyız. Bu tutumumuzu da gerek hukuki yollardan gerekse medya kurumlarına verdiğimiz mülakatlarda net şekilde ifade ettik, etmeye de devam ediyoruz.

Bizler devletine bağlı, bayrağına sevdalı, yurdunu, toprağını seven insanlarız. Yanlışa yanlış demek bizim vatandaşlık görevimizdir. Bu HES projesi yanlıştır. Topluma, doğaya zarardır. Halka, devlete kazanç sağlamaktan çok uzaktır. Sadece bir şirketin ihtirası ve hatta inadı yüzünden, yüzlerce haneyi nasıl mahkûm edersiniz?
Bu talihsiz HES projesi, suyumuzu, doğamızı, yaşam alanlarımızı ipotek altına almaktan başka bir sonuç yaratmayacaktır. Buna izin veremeyiz. Köyün can damarı olan ve hâlihazırda küresel ısınma sebebiyle yaşam savaşı veren deremizin üzerine değil HES, fırdöndü bile koyup verim alamazsınız.
Mahkemece atanan yedi bilim insanının köyümüzde yaptıkları araştırma sonucunda yedisi de “BURADA HES YAPILAMAZ!” yönünde kanaat bildirmiş, rapor hazırlayarak mahkemeye sunmuşlardır. Köy sakinlerinin HAYIR dediği, bilim insanlarının HAYIR dediği, yapılmasının devletimize, halkımıza faydası olmayacağı apaçık belli olan bu talihsiz girişimin amacı nedir?
Onlarca HES projesi, kâr edemediğinden dolayı devletimizin, halkımızın sırtına büyük kredi borçları bırakarak iflas etmiş ya da satılığa çıkarılmış durumdadır. Bunlar plansız, fizibilitesiz, izansız girişimlerdir. Batmışlardır.
Su hayattır. tarımdır, hayvancılıktır. Suyumuza ipotek koydurursak köylerimizdeki yüzlerce haneyi, ocağı söndürmüş oluruz. Neden? Bir şirketin amaçlarına hizmet eden bu plansız projenin zararları yüzlerce insanımıza mal edilecektir.
Derneğimiz, köylerimizde sürdürülebilir, doğaya saygılı, halka iş ve aş kaynağı bir kalkınma modeli üzerinde çalışmaktadır. Pilarget’i bir arıcılık fabrikası haline getireceğiz. Köylerimiz, kültür turizmiyle ve tarımla kazanç elde ediyor, artarak da devam edecektir. HES bir kişiye hizmet eder, tarım, hayvancılık ve turizmle hem köylerimiz hem de devletimiz kazanır.
Köyümüzde HES istemiyoruz. Kendine bile faydası olmayacak bu projenin hayata geçmesine izin vermeyeceğiz. Hukukun buna müsaade etmeyeceği yönünde inancımız tamdır. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

Haber kaynak:https://rizenabiz.com/


Paylas

About The Author

Comments are closed.