Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

PİLARGET’TE HES’E KARŞI “EN DOĞAL KOALİSYON”

Rekare 04 Ağustos 2020 Haberler PİLARGET’TE HES’E KARŞI “EN DOĞAL KOALİSYON” için yorumlar kapalı

Bilindiği üzere geçen ay Artvin’de gerçekleşen il genel meclis toplantısında , AKP il genel meclis başkanının hayır oyu verdiği 3 CHP’li meclis üyesinin katılamadığı oylamada Pilarget Vadisinde bulunan Ulukent ve Balıklı köylerinde 3. HES için santral binası imar izninin 1 oyla kabul edilmesi Arhavi halkının tepkisine neden olmuştu.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Pilarget Vadisi köylüleri Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği öncülüğünde önceki gün bir şenlik düzenlendi. Şenlikte köylüler ÇED konusunda bilgilendirildi.

Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Başkanı Hazım Kurdoğlu, Ulukent köy muhtarı Necati Canoğlu, Balıklı köy muhtarı Muzaffer Şiviloğlu öncülüğünde gerçekleşen şenliğe CHP Artvin eski Milletvekili avukat Yüksel Çorbacıoğlu, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Cervatoğlu, Arhavi Belediye Başkan Yardımcısı Engin Erkan, Arhavi Doğa Koruma Platformu sözcüsü Erdoğan Güler, AKP Artvin İl genel meclis başkanı Hüseyin Uzunhasanoğlu, Fındıklı Dereleri koruma platformu ve Artvin Kemalpaşa gençleri, Arhavi eski Belediye başkanı Mehmet Çorbacıoğlu, ADOKOP üyeleri ile çok sayıda yaşam savunucusu vatandaş katıldı.

Ulukent ilköğretim okulunun bahçesinde düzenlenen bilgilendirme toplantısı ve şenliğin açılışını Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği başkanı Hazım Kurdoğlu yaptı.

Başkan Kurdoğlu; “HES projesinin başlayacağı köydeki deremiz 45 km boyunca borulara alınarak hapsedilecek. Gürül gürül akan deremiz yok olacak. Buralar bizim yaşam alanlarımız 650 hane yok olacak. Buradan geçimini sağlayan 3 bin insan yok olacak yani köylerimizi terk etmek zorunda kalacağız. Bu proje hayata geçerse terk edeceğiz yani bu bölge inansızlaştırılacak.

Bu projeler su kullanım hakkı yani tatlı su kullanım hakkının el değiştirme projesidir bu, biz insanlara yararlı yatırımlara karşı değiliz, burada 2 mgbt elektrik için 5 köyün dereleri hapsedecekler değer mi buna?

Artvin olarak biz bedel ödedik enerji konusunda 7 adet büyük baraj var, dere tipi HES’ler le heyelan ve ölümlerle biz bu bedeli daha önce ödedik. Balıklı köyümüz heyelan bölgesidir. Bu dereye bu yaşama kıyılır mı?” dedi.

Arhavi Belediye Başkan yardımcısı Engin Erkan yaptığı konuşmada ise, daha öncePilarget Vadisinde yapılacak 3’üncü HES için imar izni oylamasına 3 CHP’li meclis üyesi katılmamış oylama sonucu 1 oy farkla HES projesine onay çıktığını hatırlatarak; “Her nekadar AKP meclis başkanı olarak sayın UYzunhasanoğlu hayır demişsede neticede AKP meclis üyeleri evet diyerek meclisten geçmiş bir karardır..Ama ben yine partim adına ben sizlere namus sözü veriyorum burada. CHP li üyeler aslanlar gibi o meclis oylamasında hayır oyu kullanacaklardır. Bir talihsizlik yaşanmıştır sizlere burada namus sözü veriyorum bunu düzeltmek mümkündür bunu düzelteceğiz, Kamilete , Plargete yaşam alanlarımıza sahip çıkacağız” diyerek köylülere namus sözü verdi.

İmar komisyonunda yapılan oylamada AKP adına hayır oyu veren AKP il genel meclis başkanı Hüseyin Uzunhasanoğlu, HES projesinin onaylanması durumunda il meclis başkanlığından istifa edeceğini açıkladığı konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep tayip Erdoğan’a seslendi.

Uzunhasanoğlu ; “Ben imar komisyonu başkanıyım 7 komisyon üyesini ikna eden bir adam bunun meclisten geçmesini nasıl engelleyemez. Bu memlekette yaşayan bir ağabiniz olarak, kameralara dönerek Cumhurbaşkanıma seslenmek istiyorum. Ellerimi kaldırarak sana ömür vaat etmiş bir kardeşinim. Bu ilin il meclis üyesiyim sizin bilginiz olmadan sizi mağdur etmek isteyen insanlar var adınızı kullanan insanlar var. Ben Erdoğan’ın akrabasıyım diyen insanlar var.

Bu güzel coğrafyada sezinde desteklemediğinizi sizler söylediniz lütfen, il başkanımıza, valimize ilettim,  sanırım size iletmemişler ben buradan iletiyorum sayın cumhurbaşkanım,  bu güzel insanların mağdur olmaması için, bu köyler bu ırmaklar AKP ‘nin kalesi köylerdir bizlere oy vermişler bunlarımı cezalandırıyoruz biz.

Altmış yaşına geldim hiçbir siyasal beklentim yok bu HES burada yapılırsa İl meclis başkanlığından partimden değil İl meclis başkanlığı ve meclis üyeliğimden istifa edeceğim.

Ben bu yaşananları meclisime anlatamamışsam bu mecliste bu halkın istemediği bir karar çıkmışsa benim siyaset yapmama gerek yok. Siyaset yapanlara hayırlı uğurlu olsun.”

Fındıklı Belediye başkanı Ercüment Cercatoğlu ise; “Bu suların altında hayatımızı sürdürecek kaynaklar yatıyor. Bizim ihtiyacımız olan bu topraklar ve bu sudur. Ne için enerji edilir ne kadar ihtiyacınız var. Burada üreteceğiniz enerjiye ülkenin ne kadar ihtiyacı var. Hidro elektrik santralleri (HES) lerin birçoğu kapasitesinin altında çalışıyor. ÇAYKUR gibi ÇAYKUR’un fabrikaları tam kapasite çalışmıyor Özel sektöre mahkûm oluyoruz. Enerjide de aynı politikalar var.

HES, Rüzgâr vs santraller istemiyoruz neden? Kömür mü istiyoruz hayır. Yaşam alanlarımıza dokunuyorsanız biz yaşamak istiyoruz. Siyasiler bunu bilsinler bu halk bu insanlar bedenlerini ortaya koyacak burada HES yaptırmayacaklar, Fındıklıdan burada ne işin var diyenlere, yukarda yaylalarımız birleşiyor bizim atalarımız o yaylalarda ayni peyniri yaptılar aynı evde yattılar hayatı paylaştılar.  Ha fındıklı ha Arhavi dağı aşınca karşına Arhavi geliyor, ardından pisğala , dudğa geliyor .Bizi bir avuç sermaye adına rahatsız etmeyin. Bu beden nefes aldıkça burada yaşamı sürdüreceğiz yaşamı sürdürmeye karşı düşman olanlara karşıda bedenimizi ortaya koyacağız.

Ulukent köy muhtarı Necati Canoğlu,bölgede HES istemediklerini bölgeyi turizme kazandırmak istediklerini ,suyu borulara hapsetmek buradaki insanların özgürlüğünü elinden almak demektir diyerek köyün % 80 ni HES lere karşı olduğunu söyledi.

Balıklı köy muhtarı Muzaffer Şiviloğlu; “Köyümüzün değerlerine sahip çıkmak, Atalarımızın bize emaneti olan bu toprakları en iyi bir şekilde sürdürebilmek” diyerek HES lere karşı olduklarını belirtti.


Paylas

About The Author

Comments are closed.