Friday 24th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

RİZE, ARTVİN ZİRAAT ODALARI “BU FİYATI KABUL ETMİYORUZ”

Rekare 13 Mayıs 2024 Haberler RİZE, ARTVİN ZİRAAT ODALARI “BU FİYATI KABUL ETMİYORUZ” için yorumlar kapalı

Rize, Artvin merkez ve ilçe ziraat oda başkanları Tarım Bakanlığının açıkladığı yaş çay fiyatıyla ilgili ortak basın açıklaması yaptılar.

Oda başkanları adına açıklamayı Fındıklı ZiraatOdası Başkanı Mehmet Özsoy yaptı. Özsoy , “ Biz çay bölgesi Ziraat Odaları olarak maliyet çalışması yaptık, neredeyse bütün odalarımızdan çıkan ortak maliyet 17.30-18 TL arası iken bugün görüyoruz ki Tarım ve Orman Bakanlığı Ulusal Çay Konseyi ve borsanın görüşleriyle hareket ederek bir fiyat çalışması yapmış ve gece yarısı Tarım ve Orman Bakanlığının resmi sayfasında 17 TL’lik bir fiyat açıklandı.

Bu fiyatı kesinlikle kabul etmiyoruz ve ulusal çay konseyi’nin üreticiyi temsil etmediğine inanarak topluca ulusal çay konseyinden istifa ediyoruz. Ulusal Çay Konseyi bizim için , Sanayicileri temsil ediyor. Bu saatten sonra ve üretici temsilcisi olarak ulusal çay konseyinden İstifa ederek ilk tepkimizi gösteriyoruz.

“ÇAY ÜRETİCİSİNİN EMEĞİNE EKMEĞİNE %54 ZAMMI KESİNLİKLE KABUL ETMİYORUZ 25 TL’LİK FİYATI TALEP EDİYORUZ”

Tabii ki bundan sonra ki süreçte bu fiyatın kesinlikle revize edilmesi ile ilgili çalışmalarımız olacak orman bakanlığına sayın cumhurbaşkanımıza mesajlarımız olacak çünkü bu maliyet fiyatıdır. Çiftçimizin günün sonunda sattığı çaydan alacağı para 17 TL’dir. Eklenen 2 TL’lik destekleme yılın sonunda alınacak bir fiyattır ve bunun çay taban fiyatıyla alakası yoktur.

%69 enflasyonun olduğu bir ülkede çiftçinin cebine yansıyan gerçek enflasyonun %125 olduğu bir ülkede çay üreticisinin emeğine ekmeğine %54 zammı kesinlikle kabul etmiyoruz ve tekrar açıkladığımız 25 TL’lik fiyatı Talep ediyoruz. Bizim tarım ve orman bakanlığından bir talebimiz var ön görülen maliyet çalışmasının açıklanmasını istiyoruz. Çay taban fiyatında maliyete neler konulmuştur, işçilik bedeli ne kadar uygulanmıştır, çünkü burada gerçeklerle karşılaştırmak İstiyoruz, sahada ödenen işçilikler var nakliye maliyetim gübre maliyetim gerçeklerle örtüşmüyor, örtüşmediği düşünüyoruz, maliyetlerimiz nasıl taban fiyatı açıklandı bu hesaplanırken maliyetlerimiz açıklanmasını istiyoruz talebimiz budur.

Bundan sonraki süreçte nasıl bir eylem planlıyorsunuz sorusuna Özsoy ; Ben kendi adıma ki inanıyorum bütün oda başkanları aynı şeyi yapacaktır buradan kalktıktan sonra Fındıklı’ya döndüğümde alım evi ziyaretleri yaparak çiftçiyle çiftçinin Fikrini görüşlerini alıp Aynen de Bünyamin başkanın dediği gibi (Rize ziraat oda başkanı) bundan sonraki süreçte çiftçimizin isteği doğrultusu talebinde çiftçimiz de birlikte hareket ederek süreci yürüteceğiz” dedi Kalkandere, Dere pazarı Fındıklı, Hopa, Arhavi , Borçka Kemalpaşa İkizdere , Rize Ziraat Odası Başkanı şu an istifa kararı alan burada bulunan başkanlarımız , diğer başkanlarımızın da burada olmadığı için fikirlerini aslında biliyoruz onlar da istifa edecek ama burada olanların ismini söyledik diğer oda başkanlarımızla istifa edeceklerdir, en azından görüşlerini biliyoruz.” dedi.

“ÇAY FİYATI ANKARA’ DA MAKAM ODALARINDA BELİRLENMEMELİDİR”

Artvin, Kemalpaşa Ziraat Odası Balkanı Olcay Muti, “Çay fiyatı aslında bence Ankara’da makam odalarında belirlenmemeli çay fiyatı aslında Rize’de, Trabzon’da, Hopa’da, Borçka’da, Artvin’de gelip yerinde incelenmeli çiftçilerle temasa girmeli, çiftçilerin sorunlarını dile getirmeli o günün enflasyon koşulları o ayın enflasyon sonuçları dile alınmalı, diye düşünüyoruz ve bir gece yarısı operasyonuyla belirlenen 17 TL çay fiyatı çay üretici açısından kabul edilebilir bir fiyat değil. Net 16.60 629 lira elimize geçecek ama 15 gün önce Rize çay bölgesi Ziraat Odalarının açıklamış olduğu 25 hesabı aslında bir önceki Mehmet Ali başkanımızın da açıkladığı gibi 17.80 kuruş yani 17.8 kuruş şu anda belirlenen yani çay üreticilerine reva görülen 16. 627 kuruş yani açlık sınırının da altında, yani Karadenizli, Trabzonlu Rizeli, Artvinli çay üreticilerine açtığı reva görüyorlar. Oysa ki biz bu memleket kadim çiftçileri bunu hak etmiyoruz.

Haber: Gençağa Karafazlı


Paylas

About The Author

Comments are closed.