Monday 22nd April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

SESİMİZE KULAK VERİN ARTIK…

Rekare 08 Ocak 2021 Haberler SESİMİZE KULAK VERİN ARTIK… için yorumlar kapalı

Arhavi ilçe merkezi Çifteköprü yolunun taş ocakları mevkiinde yapılan patlatmalar sonucu belli bir süre yolun kapanması ve büyük ölçüde zarar görmesi nedeni ile Dikyamaç Köyü Derneğince bugün bir basın açıklaması yapıldı.

Bilindiği üzere mevcut taş ocakları çalışmaları için ÇED süreci ve açılan dava henüz sonuçlanmadı. Ortada mahkeme sürecinin yaşandığını belirten köylüler, tek dayanakları olan adalete güvenmek istediklerini fakat gelinen noktada bu ocaklarda, sanki bir mahkeme açılmamış veya mahkeme sonuçlanmışta kazanmışlar gibi çalışmaya ve bombalamaya devam ediliyorlar diyerek isyan ettiler.

Dikyamaç köylüleri bu nedenle bugün köylerinde toplanarak bir basın açıklaması yaptılar. Açıklama aynen şöyle;

“Köyümüz ve cıvar iki köyün sınırları içinde faaliyet gösteren mevcut taş ocakları aynı zamanda önemli turizm bölgesi yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu taş ocakları üç merkezi köyün hemen altında evlere 50-60 m yakınındadır. Adeta bu önemli yerleşim merkezlerinin altı oyulmaktadır. Ocaklardan çıkan yüksek emisyon, toz bulutu çevreye, meyve ağaçlarına ve tarım alanlarına büyük zarar vermektedir.

Bölgenin önemli gelir kaynağı olan arıcılık ve doğal bal üretimini de büyük ölçüde baltalamaktadır. Bu hali ile insan sağlığını da tehdit etmektedir. Ayrıca bölgenin topografik yapısı yani sarp arazi yapısı yönetmeliklere uygun üretim yapılmasına asla izin vermemektedir.

Nitekim yönetmeliklere aykırı vahşi yöntemlerle üretim yapılmakta ve buna bütün itirazlarımıza rağmen devem edilmektedir. Son olarak 5 Ocak 2021 tarihinde yapılan uygunsuz patlatma nedeniyle 5-6 apartman büyüklüğünde taş kütlesi yamaçtan kaymış ve karayolunun uzun süre trafiğe kapanmasına neden olmuştur.

Karayoluna bitişik bu şekilde taş ocağı işletmesi yönetmeliklere de asla uygun değildir. Nitekim yaşanan bu kaza bunun açıkça göstergesidir.

Bölgedeki faaliyet gösteren taş ocakları kapatılmalı ve yerleşim yerlerine uzak bölgelerde üretimin yapılması sağlanmalıdır.

Köy binaları ile tarihi eserlerin patlatmalarda oluşan deprem etkisi nedeniyle çatlaklar meydana gelmiştir. Bunların bir kısmı yıkılmış bir kısmı ise yıkılma tehlikesi göstermektedir. Mevcut taş ocakları bölge insanın yaşamını tehdit etmektedir. Bölgeye verilen zarar tazmin edilmelidir.

Dikyamaç Köyü Kalkındırma Eğitim Kültür Sanat Müze geliştirme ve Dayanışma Derneği “


Paylas

About The Author

Comments are closed.