Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“SON MART” FİLMİNİN GALASI ARTVİN’DE YAPILDI..

Rekare 19 Mart 2021 Haberler “SON MART” FİLMİNİN GALASI ARTVİN’DE YAPILDI.. için yorumlar kapalı

Artvin Belediyesi sponsorluğunda, Artvin’imizin kurtuluşunun 100’üncü yılı için hazırlatmış olduğumuz ‘SON MART’ filminin galası Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunu anlatan belgesel tadında ki 40 dakikalık filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Volkan Köksal, Tarih Danışmanlığını Tarihçi Hüseyin Kurt, görüntü yönetmenliğini ise Mehmet Cansız yaptı.

Pandemi nedeniyle vatandaşların yer almadığı “SON MART” filminin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’ndeki ön gösterimine, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İl Başkanı Kemalettin Akgök, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, Tarihçi Hüseyin Kurt ve STK temsilcileri, yapım ekibi, yönetmeni ve oyuncular katıldı…

Film, gala ile eşzamanlı bir şekilde Artvin Belediyesi sosyal medya hesaplarından da yayınladı.

Basın mensuplarına film hakkındaki düşüncelerini dile getiren Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin; “Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı anısına Artvin Belediyesi olarak yaptırdığımız 40 dakikalık tarihi ‘Son Mart’ filmini yaklaşık 1.5 -2 ay süre içerisinde tamamlandı. Film’de 150 yerel hemşerimiz oyuncu olarak rol aldı. Film ekibiyle birlikte 203 kişi emek vererek bu eseri meydana getirdi.  Çoruh Üniversitesinden Emekli Kıymetli Hemşerimiz Tarihçi Hüseyin Kurt Beyin, tarihi danışmanlığını yaptığı filmi, Artvin Belediyesince halkımızın izlemesine sunduk. Bu tarihi film elbette ki Artvin’in tüm kurtuluş savaşını kapsamamaktadır. Sadece tarihe not düşülmesi ve tarihimizin bilinmesi için hazırlanmış bir eserdir bu eserin meydana gelmesinde;

Tarihçi Sn. Hüseyin Kurt’a,y önetmen ve senarist Volkan Köksal’a, görüntü yönetmeni Mehmet Cansız’a ayrı ayrı Teşekkür ediyorum.

Ayrıca Artvin Valiliğine, Artvin Garnizon Komutanlığına İl Jandarma Komutanlığına Ardanuç, Kemalpaşa, Hopa Belediye Başkanlarına teşekkür ediyorum.

En büyük teşekkürlerimi de Kurtuluş Savaşımızın Önderi Baş Komutanı, ülkemizin kurucusu Ulusal Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı İsmet İnönü’ye Mareşal Fevzi Çakmak’a, Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir’e, Maraş El Şükrü Beye, yenilmez komutan lakabı ile Deli Halit Paşaya, yerel milis kuvvetlerimize, şehit ve gazilerimize İsimsiz kahramanlarımıza,  tüm Artvinliler adına eserleri ve hizmetleri önünde saygıyla eğiliyor. Allahtan rahmet diliyorum. dedi.

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.