Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

YAŞAM ALANLARINI SAVUNANLARA CEZA..

Rekare 25 Ocak 2023 Haberler YAŞAM ALANLARINI SAVUNANLARA CEZA.. için yorumlar kapalı

Fındıklı’da 15 yılı aşkın süredir başta HES’ler olmak üzere, taş ocakları, deniz dolgusu, kıyı balıkçılığı, maden aramaları ve dere ıslahı gibi proje ve çalışmalara karşı çıkarak yaşam mücadelesinin öncü isimlerinden Hüseyin Acar, Avni ve Behçet Ertaş 5.kez ertelenen duruşma sonucu yine yargı önüne çıktılar.

Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) yürütme kurulu üyesi de olan Hüseyin Acar ile Fındıklı Derelerini Koruma Platformu (FDKP) sözcülerinden Avni Ertaş ile birlikte hakkında dava açılan yaşam savunucusu Behçet Ertaş’ın yargılandığı davayı çok sayıda çevreciler de izledi.

Çevreciler, görevli Jandarma personeline mukavemet ve hakarette bulunmak ve görev yapmalarına engel olmaktan yargılandılar.

Hakaret suçundan beraat ederlerken Avni ve Behçet Ertaş ise görevli jandarmaya müdahale ve mukavemette bulunmaktan dolayı suçlu bulunarak 8 ay hapis cezasına çarptırıldılar. Ancak daha öncesinde buna benzer bir suçun işlenmemesi nedeni ile bu ceza mahkeme tarafından beş yıl ertelendi.

Avni Ertaş duruşma kararı sonrası “ bu davada verilen ceza  delillere dayandırılarak verilen bir ceza değildir. Oradaki görevlilerin “tahminen bu adamlar yapmıştır” kanaatine dayalı bir cezadır. Bu ceza Türkiye’deki çevre mücadelesine ve hukuk sistemine armağan olsun dedi.


Paylas

About The Author

Comments are closed.