Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

1 EYLÜL’DE DENİZLERDEKİ AV YASAĞI BİTİYOR..

Artvin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, 1 Eylül 2019 Pazar günü itibariyle su ürünleri av sezonunun başlayacak olması dolayısıyla bir açıklama yayımladı.

Açıklamada; “ 2019- 2020 Su ürünleri av sezonu 1 Eylül 2019 Pazar Günü itibariyle açılacak olup sezon 15 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecektir.

Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir avcılık için su ürünleri avcılığına belirli yasak ve sınırlamalar getirilmiştir. Ülkemizin yoğun su ürünleri avcılığı yapılan türleri olan hamsi, istavrit, palamut vb. balıkların üreme dönemi olan zamanlarda su ürünleri avcılığı yasaktır.

1 Eylülden itibaren başlayacak olan avcılık sezonunda İl ve İlçe Müdürlüklerimiz su ürünleri kontrol görevlilerince karaya çıkış noktaları, balıkçı barınakları ve perakende satış noktalarında denetimler artırılacaktır.

”4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ” doğrultusunda av aracı, balık türü ve balık boyu yönünden denetimler yapılmakta olup mevzuatlara uygunsuzluk tespit edildiği takdirde idari işlem uygulanacaktır.

İdari işlemlerde uygulanacak idari para cezası 2019 yılı için 1635 Türk Lirası olup 2020 yılında güncellenecektir. Su ürünleri nesillerinin korunması ve ülke ekonomimiz için getirilen yasak ve kısıtlamalara uymak balıkçılarımızın olduğu kadar vatandaşlarımızın da sorumluluğundadır.

Küçük Boyda Balık Avlamayalım, Satmayalım, Tüketmeyelim… Tüm balıkçılarımıza rastgele…” ifadelerine yer verdi

Artvin İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur “Tüm Balıkçılarımıza hayırlı, bereketli güzel bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum” dedi

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.