Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

15 YIL GECİKME İLE NİHAYET RESTORASYON BAŞLADI..

Rekare 15 Ocak 2023 Haberler 15 YIL GECİKME İLE NİHAYET RESTORASYON BAŞLADI.. için yorumlar kapalı

Kısmen sel sularının yıktığı, kısmen kaçak avcıların balık için dinamit kullanması nedeni ile bir hayli zarar gören taşköprü sahil yolu yapımında kullanılmak üzere taş ocakları için yapılan Arhavi – Ortacalar yolu genişletme çalışmaları esnasında tümü ile yıkılmıştı.

400 yıllık tarihi taş kemer köprü 2008 -2009 yılları arasında karayolları tarafından restore edilmek istenmiş fakat çok yakınında kurulan Kavak HES regülatörü inşaatı aşamasında hukuki sorun olabileceği düşüncesi ile çalışmalar ancak 15 yıl sonra başlatılabildi.

Köprü Gidreva (dereüstü) köyü ile Gazen ( Kemerköprü) Köyü arasında yıllarca ulaşım hizmeti vermiş , asimetrik yapısı ve fiziki büyüklüğü dikkat çekmiş bir köprü idi. 1970 yıllarında TRT yapımı “Petek” programının fragmanında bu köprü yer almıştı. Sonrasında Fatih Orbay’ın “Kaybolan Yaşam “ belgeselinde yine kayıt altına alınmış, görselliği ile herkesi büyüleyen bir köprü olmuştu.

Uzun süredir restorasyonu beklenen köprüde bugünlerde hummalı restore çalışması gerçekleşiyor.

Doğu Karadeniz’in nadir eserlerinden biri olan çift yavrulu taş köprü, ilk yıkımdan sonra ana kemerin sağlam, gövdesine irtibatı ağaç kalaslarla bağlanarak uzun yıllar kullanıldı. 1993 yılının Mart ayında ahşap yapı ile birlikte ana kemerde yıkılarak, köprüden geriye ayaklardan ve tali gözlerden oluşan çok küçük bir satıh kalmıştı. Uzun yıllardır ihmal edilen 400 yıllık kemer köprü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından bugünlerde restorasyon çalışması başlatıldı. Devam eden restorasyon çalışmasın 2024 yılında tamamlanması planlanırken bölge halkı köprünün restore edilmesinden oldukça mutlu.

Köprünün hem çifteköprü , hemde Mençuna Şelalesi güzergahında olması yapılacak güzel bir restorasyon sonrası ilgi olacağı düşüncesindeyiz.


Paylas

About The Author

Comments are closed.