Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

18.ULUSLARARSI İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ HOPA’DA BAŞLIYOR..

Rekare 21 Aralık 2023 Haberler 18.ULUSLARARSI İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ HOPA’DA BAŞLIYOR.. için yorumlar kapalı

18’incisi düzenlenecek “İşçi Filmleri Festivali” Hopa’da 22-23-24 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Eğitim-Sen, Esnaf ve Sanatkarlar Odası , Emekli sen , Halkevleri, Ses ve bireysel gönüllülerin düzenlediği festivalin hazırlıkları tamamlandı..

Festival gönüllüleri tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Yarışmasız, sponsorsuz, ücretsiz, alternatif bir gönüllü çalışması olan festival ezilenlerin, direnenlerin, emeğin, sömürülenlerin öykülerini sinemaseverlerle buluşturuyor. Sanatın iyileştirici gücüne inan, mücadele eden herkesin festivali işçi filmleri festivali gönüllüsü olmaya çağırıyoruz..

Festival açılışı 22 Aralık cuma akşamı saat:18.00’da Hopa Ticaret Odası Atatürk Konferans Salonu’nda yapılacak. Açılışta kokteyl ve keman resitali olacak. Uluslararası festivallerde 4 dalda ödül alan yönetmen İffet Eren Danışman Boz’un “Turna Misali”film gösterimi yapılacak. Ardından Oyuncu Necmettin Çobanoğlu ve yönetmen İffet Eren ile söyleşi gerçekleşecektir.

23 Aralık cumartesi günü Ticaret Odası Atatürk konferans salonunda memleketine atanan öğretmen Edip’in atandığı köyü bulma hikâyesinin anlatıldığı “Adres” kısa filmi, emekli devlet memuru ev yapma hayali ve oğlu ile ilişkisinin anlatıldığı “ümitli karanlık yolculuk” kısa film, müzik ve şiir dinletisi, ardından 15-16 Haziran işçi direnişlerinin anlatıldığı işçilerin Haziran’ı belgesel gösterimi yapılacaktır.

Festivalin 3.gunu 24 Aralık Pazar ise Erdal Eren Gedik okuma salonu’nda ve Kemalpaşa hHalkevinde sığınmacı ve yerli tarım işçilerinin yaşadığı bölgede birbirleri olan ilişkilerin anlatıldığı “Karıncanın ayak izleri” kısa film ,ardından Şubat depremlerinden sonra yaşanılanların anlatıldığı “Ötekilerin dayanışması “belgesel gösterimi yapılacaktır” denildi…


Paylas

About The Author

Comments are closed.