Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

DÜNYA DARI YILINDA, ARHAVİ’DE”KURUMİ PANELİ” YAPILDI..

Rekare 30 Aralık 2023 Haberler DÜNYA DARI YILINDA, ARHAVİ’DE”KURUMİ PANELİ” YAPILDI.. için yorumlar kapalı

Kurumi darısının tekrar sofralarımızda yer alması için yoğun bir çalışma sürdüren Ekolog Dr Ceren Kazancı Oruç ve kuş bilimci – Ornitolog Soner Oruç  geçtiğimiz aylarda yaptıkları “Kurumi Hasadı” birlikteliğinin ardından Arhavi Özay Otel Toplantı salonunda bir de Kurumi ile ilgili panele imza attılar.

Panelde Ekolog Dr Ceren Kazancı Oruç Kurumi darısı ile ilgili botanik, arkeolojik,genetik bilgileri yönünden ele alırken, Doç Dr Oğuz Kurdoğlu’da eko turizm hakkında yaptığı açıklamalarda kültür içinde var olan yöresel yemeklerin turizm açısından büyük bir ekonomik girdiye sahip olduğunu belirterek, maalesef çevreye karşı sürdürülen olumsuz projelerden sonra tahıl ekim alanlarını da bulamayacağız dedi.

Havza Yönetimi uzmanı olan Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Mehmet Özalp ise su kaynaklarının korunması ve erozyon ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Programa internet aracılığı ile Ankara’dan katılan antropolog Dr Mehmet Fatih Tatari kooperatifleşme ve coğrafi adlandırma hakkında Ornitolog Soner Oruç ile bir söyleşi gerçekleştirdiler.

Şifa Heybesi ile Gola Ekoloji, Sanat  ve Kültür Derneği ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri ve 5,5 saat süren panelde son konuşmayı Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan Yusufeli İlçesi Kılıçkaya Köyünde kurulan ve Kurumi Darısı yetiştirip satışını yapan S.S. Kılıçkaya Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi adına bir konuşma yaptı.

Karahan, vatandaşların kendi ata topraklarında yaptıkları üretim, onlara artı değer olarak geri döndüğünce insanları toprağına ve çevresine daha da sahip çıkacaklarını belirterek, “bizim kooperatifimiz bunu fiiliyata geçirmiş bir kooperatiftir.Aslında kooperatif başkanı kendileri buraya gelecektiler fakat satış yapma amaçlı İstanbul da bulunuyorlar” dedi.


Paylas

About The Author

Comments are closed.