Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

CAN ATALAY’IN VEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİNE HOPA’DAN DA TEPKİ GELDİ..

Rekare 01 Şubat 2024 Haberler CAN ATALAY’IN VEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİNE HOPA’DAN DA TEPKİ GELDİ.. için yorumlar kapalı

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın, milletvekilliğinin düşürülmesine Hopa’dan da büyük tepki geldi

Milletvekilliği düşürülen Can Atalay için TİP-DEM PARTİ-SOL PARTİ-CHP-HALKEVLERİ-UMUT-SEN-EĞİTİM-SEN VE Tüm EMEKLİLERİN Sendikası Hopa-Borçka ve Kemalpaşa Şube üyeleri, CHP Hopa Belediye Başkan adayı Utku Cihan ve vatandaşlarında katıldığı geniş katılımı bir protesto yürüyüşü gerçekleştirildi.

Hopa Belediye parkında toplanan grup sloganlar atarak Hopa meydanına kadar yürüdü. Hopa meydanında Halkevleri adına Kamil Ustabaş ve Umut-sen adına da Ertuğrul Çelik konuşma yaptılar.

Umut-Sen Hopa Temsilcisi Ertuğrul Çelik, Can Atalay’ın Hopa’lıların, Gezi Direnişi’nin ve Soma’lıların da avukatı olduğunu söyleyerek, Can Atalay’ın 2011 yılında Hopa davasında da Hopalıların avukatı olduğuna ifade ederek “Bugün sermaye devleti ve onun siyasal iktidarı holdingler, holdingci güçler Türkiye İşçi Sınıfına, emekçi halkına net bir mesaj vermiştir. Didinseniz de, çabalasanız da, bir tanede olsa vekil soksanız da biz o vekili siz güç değilseniz vekilliğini düşürürüz içerde de tutarız demişlerdir. Can Atalay sadece vekil olduğu için uğraşılan bir arkadaşımız değildir. Can Atalay 2011 de bu meydanda destan yazdığımız Hopa davasının Hopalıların avukatıdır. Aynı zamanda bu sermaye devleti Hopa direnişi ile hesaplaşmaktadır bugün” diye konuştu.

Çelik “Can Atalay tarikat yurtlarında gencecik, küçücük çocuklar yakılarak katledilen o davanın avukatıdır. Can Atalay ile aynı zamanda tarikatlar üzerinde de hesaplaşılmaktadır. Can Atalay bu toprakların en onurlu, en temiz, üzerine tek bir şey söylenemeyecek Gezi Direnişi’nin avukatıdır. Genç canlarımızı kaybettik orada bir sürü insanımız yaralandı bu insanların avukatıdır. Aynı zamanda Soma’da madenlerde işçileri inim inim inleterek bu sermaye devleti sömürüyor. Can Atalay Soma davasının avukatıdır. Soma’da filiz yetişiyor şimdi Can Atalay’ın hesabını Soma maden işçileri şimdi örgütlenerek hesabını soracağız diyor. Hukuk, adalet bunların hepsi boş burjuva safsatasıdır. Biz güç değilsek, örgütlü değilsek hukuk hiçbir şeye yaramaz. Hukuku sokakta işçiler, emekçiler örgütlüyse bir manası vardır. Bunun arkasında örgütlü durmazsak hukuk bizi kurtaramaz. Devrimci avukatlık geleneğini yaratan Selçuk Kozağaçlı diyor ki ‘hukuktan bir put yapmışsınız acıkınca yiyorsunuz’ diyor evet sermaye böyle, holdingci güçler bütün anayasada yazan hiçbir şeyi takmıyor. İstediği gibi kullanıyor. Anayasayı çiğniyor, Yargıtay’ı da çiğniyor. Bunlar bizi kurtaramaz örgütlü olmazsak. Türkiye İşçi Sınıfı emekçi yoksunlar bizler güç olmadığımız sürece oradan bir vekil kapmakla biz bir şey olamayız. Örgütlü olacağız” dedi.

Halkevi adına bir konuşma da Kamil Ustabaş yaptı. Ustabaş “isyan ve direniş geleneği üzerinden zaferler ortaya çıkan nesillerden geldiğini” söyleyerek “iktidar er ya da geç bu halkın coşkun selinin karşısında duramayacak” dedi.

Ustabaş “Bize tarihin direnişçileri bir şey öğrettiler. Bu zulüm karşısında, bu baskı karşısında ben sizin yalan ve hilelerinizde baş edemedim bu bana dert oldu ama sizin karşınızda da diz çökmedim buda size ders olsun diyenlerin geleneğinden geliyoruz. Bugün vekilliği düşürülen Can Atalay ilk değil yıllar önce bu meydanda yine bağırmıştık. Türklerin belediyelerine kayyum atanırken sessiz kaldın. O zaman dedim ki buğun sessiz kalırsa yarın bize nefes aldırmayacaklar. Ne yaptı bu iktidar, döndü CHP vekillerini de düşürdü. O zaman da ayağa kakmadık. Şimdi döndü Can Atalay vekilliğini engelliyor.

2 ay sonra 3 ay sonra seçilmiş halkın iradeleri ile belediyeye gelenlere de nasıl kayyum atarızın hesabını yapıyor bu iktidar. Bunun karşısında diz çökeceğimizi düşünüyorlar. Hayır, biz bu ülkenin direniş ve isyan geleneğinden geliyoruz. Biz bu ülkenin isyan ve direniş geleneği üzerine zaferler koyan bir nesilden geliyoruz. Değil Can Atalay’ı orada kendini demokrasiden, adaletten yana ifade eden bütün vekillerin vekilliğini de alabilirsiniz ama yapamayacağınız tek şey var bu sizin iktidar er ya da geç bu halkın coşkun selinin karşısında duramayacak” diyerek konuşmasını tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından protesto yürüyüşü de sona erdi..

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.