Friday 24th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

36. KAFKASÖR KÜLTÜR, TURİZM VE SANAT FESTİVALİ BOĞA GÜREŞLERİYLE SONA ERDİ

Artvin’de bu yıl 36. düzenlenen Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali, düzenlenen boğa güreşleriyle sona erdi.

Artvin Kafkasör Yaylasında düzenlenen ve iki gün süren boğa güreşleri deste, ayak, küçükorta, büyük orta, baş altı ve baş kategorileri olmak üzere toplam 6 kategoride 110 boğanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi ile Artvin Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Derneği’nin düzenlediği güreşleri, Artvin Valisi Muhterem İnce,  AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile yaklaşık 15 bin kişi izledi.

Festivale katılan Vali İnce, burada işyeri açan esnafları ziyaret ederek, hayırlı bol kazanç dileklerinde bulundu. Festival alanındaki bazı vatandaşlarla merhabalaşan Vali İnce ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce açılan stantları gezerek,  sporcuların gösterilerini izledi. Burada bir süre masa tenisi oynayan Vali İnceardından protokol türbininden boğa güreşlerini izledi.

Festivalin birinci gününde gerçekleşen boğa güreşlerinde deste, ayak ve küçük orta kategorilerinde toplam 45 boğa kıyasıya mücadele etti.

Güreşlerin deste kategorisinde Şener Yağ, ayak kategorisinde Ünal Güven, küçük orta kategorisinde ise Ebubekir Kambur’a boğa birinci oldu.

Festivalin son gününde ise düzenlenen boğa güreşlerinde büyük orta kategorisinde Mansur Yıldız, başaltı kategorisinde Palazoğlu kardeşlere ait boğa birinci oldu.

Soğuk ve sisli bir havada akşam geç saatlere kadar devam eden boğa güreşlerinin baş kategorisinde ise Yılmaz Köse’nin 2015 yılı şampiyonu “Aslan” adlı boğasını yenen Gökalp Eren’e ait “Küçük Enişte” adlı boğa baş boğalığı kazandı.

Güreşlerde kategorilerinde birinci olan boğa sahiplerine toplam 54 bin lira para ödülü dağıtıldı. Baş boğa sahibine ise 14 bin lira para ödülü verildi.

Öte yandan sabah 09.00 sularında başlayan boğa güreşleri, boğaların uzun süre kıyasıya mücadele etmesi nedeniyle akşam 22.30 sularına kadar devam etti.

 Havanın kararmasıyla birlikte boğa güreşleri sokak lambalarının altında devam etti.

Ülkedeki terör saldırıları nedeniyle konser etkinliklerinin iptal edildiği festival boğa güreşleri ile sona erdi.

BOĞANIN SAHİBİ İLE TRİBÜNDEKİ VATANDAŞLAR BİRBİRİNE GİRDİ

Bir Boğa güreşi sonrası sonuca itiraz eden Şahin’in sahibi Can Yılmaz ve yakınları ile tribündeki vatandaşlar arasında sözlü tartışma yaşandı.Ardından da arenada, boğa sahipleri ve yakınları arasında çıkan tartışma giderek büyüdü, kavgaya dönüştü. Bir süre devam eden arbede Jandarma ekiplerinin araya girmesiyle sona erdi.

BOĞA GÜREŞLERİNDE MADENE TEPKİ
Kafkasör Yaylası ve Cerattepe mevkiindeki madencilik faaliyetlerine karşı mücadele veren Yeşil Artvin Derneği de, boğa güreşlerinin düzenlendiği alanda stant açtı, esnaflara ve vatandaşlara üzerlerinde, ‘Madene hayır, Artvin’ime dokunma’ yazılı tişörtler dağıtarak ‘Madene hayır’ sloganları attı. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, hayvanları barıştırma amacı güden boğa güreşlerinin Artvin’in simgesi olduğunu belirterek, güreşlerin yapıldığı alanın maden sahası içerisinde kaldığını hatırlattı ve şunları söyledi: “Buraların yok olması demek Artvin’in tümüyle tarihten silinmesi demektir. Artvin halkı başına gelecekleri bildiğimden 25 yıldır madenciliğin yapılmaması için mücadele ediyor. Buralar bizim yaşam alanımız. Yaşam alanımız korumak istediğimizin mesajını veriyoruz. Yasalar çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Artvin halkı bilinçlidir ve barışçıldır. Bu sıkıntıyı başından savacaktır. Çünkü başka yaşam alanımız yok. Olmazsa olmazımızdır.”

Haber:Hayati Akbaş

1 (26)

2

3

6

12


Paylas

About The Author

Comments are closed.