Friday 24th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

80’Lİ YILLAR

arkabis 01 Mayıs 2010 Haberler Yorum yok 80’Lİ YILLAR

80’Lİ YILLARIN BAŞINDA ÇEKİLMİŞ İKİ FOTOĞRAF ÜZERİNE YORUMLAR 

 

     Bu yazımda 1980 yıllarının başında çekilmiş bana ait iki fotoğraf üzerine yorumlar okuyacaksınız. Kapise’den çektiğim bu fotoğrafta dere ıslahı ikinci kez yapılmış ve araçların geçmesine daha müsait değil. Hapishane inşaatı bitmek üzere ve görüldüğü gibi  Ertuğrul Kurdoğlu İlköğretim okulundan ve Sanayi Sitesinden eser yok. Dere kenarındaki düzler bomboş. Çok eski bir fotoğraf olmamasına rağmen  bu zaman aralığında Arhavi’nin bu bölümünde dahi ne kadar büyük değişiklikler olmuş.

     Kapise deresinin çizdiği küçük bir menderesi andıran yatağı bir sel durumunda Ertuğrul Kurdoğlu İlköğretim Okulu ve Sanayi Sitesini nasıl etkileyeceğini bu fotoğraf bence iyi anlatıyor. Ayrıca bu fotoğraf çekildikten sonra bu iki binanın olduğu yerden büyük miktarda çakıl alındı ve başka alanlarda dolgu malzemesi olarak kullanıldı. Yani zemin daha de alçaltıldı. Oysa özellikle Sanayi Sitesi yol seviyesinde kurulmalıydı. Ne bu arazideki Sanayi Sitesinin ne de kanaldan ötede kurulan Boğaziçi Mahallesinin ve Çay Fabrikasının karşısında kurulan binaların neden sahil yolu seviyesinin altında kurulduğunu hiç anlamam.

     Bu fotoğraf çekildiğinde Arhavi’nin çarşısını köylere bağlayan en eski patika yolun tamamı hemen hemen duruyordu. En eski diyorum çünkü Rus işgalinde yapılan Kavak yolundan önceki dönemden bahsediyorum. Yol, eski Ortaokulun önünden geçip  kanalın oradaki bir tahta köprü ile düz adı verilen alana ve oradan köylere doğru Cumhuriyet Mahallesi ana yoluna paralel biçimde yaklaşık iki metre genişliğinde ve dere taşları ile yapılmış duvarların çevrelediği tarlaların arasından uzanıyordu. Futbol sahasına gelmeden çok güzel bir su kaynağından su içmeden kesinlikle kimse geçmezdi. Nemli yaz sıcaklarında bile bu yoldan geçmek insanı müthiş serinletirdi. Bu yüzden Cumhuriyet Mahallesindeki evimize daha uzak olmasına karşılık buradan işlediğimizi hatırlarım.

     Eğer az bulunan güneşli bir Arhavi gününde bu yolun kalıntılarını bulmak istiyorsanız bahsettiğim güzergâhtan gidin ve bu inanılmaz güzelliğin kaldıysa bir parçasının keyfini çıkarın.

     Başka fotoğraf ve yazılarda buluşmak dileğiyle esen kalın..

     M. Kemal Özyurt


Paylas

About The Author

Leave A Response