Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KÖYLERİMİZ ( Dereüstü,Dikyamaç, Dülgerli )

Dereüstü Köyü

DEREÜSTÜ KÖYÜ  ( GİDREVA )

Köy nüfusuna kayıtlı 810 kişi bulunmaktadır. Köyde yaz döneminde oturan 100 hane, sürekli oturan 28 hane bulunmaktadır. Eski dokusu bozulmamış12 adet ev, 15 serender ve 3 adet su değirmeni mevcuttur. Köy sınırları içerisinde doğal güzelliğe sahip mezrelerin  ve atmaca evlerinin bulunduğu  Bogina  mevkii vardır.

———————————————————————————————–

Dikyamaç Köyü Camii

DİKYAMAÇ KÖYÜ  ( KAMPARNA )

Köy nüfusuna kayıtlı 1257 kişi vardır. Köyde yaz döneminde 90 hane, sürekli oturan 30 hane bulunmaktadır. Köyde eski dokusu bozulmamış  20 adet ev, 30 kadar serender, 4 adet ahşap su değirmeni, 3 adet de taş değirmen mevcuttur. Köyde tarihi değere sahip taştan yapılmış çok eski köy camii mevcuttur. Köy sınırları içerisinde bir adet 3ka mangana adı verilen ahşaptan yapılmış domuz ve diğer yabani hayvanları kovalama aleti mevcuttur.

Dikyamaç Köyü Türkiyenin en çok yağış alan noktasıdır. Köyümüzün bir başka özelliği Laz masal ve hikayelerde yer alan olan ç’inka (cin) ların yaşadığı yerdir.

Köyde etnografik bir müze de bulunmaktadır.

———————————————————————————————-

Dülgerli Köyü

DÜLGERLİ KÖYÜ (POTOCUR)

Köy nüfusuna kayıtlı 1946 kişi mevcuttur. Köyde yaz döneminde 180, sürekli 25 hane oturmaktadır. Köy içerisinde eski dokusu bozulmamış 100 den fazla ev ve serender , 2 adet de su değirmeni mevcuttur. 300 yıllık olduğu söylenen bir ev ve tarihi bir cami bulunmaktadır.

 


Paylas

About The Author

Comments are closed.