Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ADD ARHAVİ ŞUBESİ, “KADIN HAKLARI VE KADINA ŞİDDET” KONULU KONFERANS DÜZENLEDİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubesi’nde  sosyal ve kültürel etkinlik olarak ”Kadın Hakları ve Kadına Şiddet” konulu  konferans verildi.

İlçe dernek binasında  yapılan toplantı ADD Arhavi Şubesi Başkanı Emine Hekimoğlu tarafından açıldı;

Konferansın ilk konuşmacısı,  hukuk öğrencisi Sezer Çakmak’tı. Dünyada ve Türk tarihinde kadına verilen hakları anlatarak;  Atatürk’ün Cumhuriyetle beraber kadınlara  kazandırdığı  hakların  sürecini açıkladı.İkinci konuşmacı, yeni mezun, hukukçu  Gamze Okumuş; kadına şiddeti, tecavüz olaylarını, alınan tedbirleri  anlattı ve konukların  sorularını yanıtladı.

Son bölümde  Sezer Çakmak, kadına şiddeti ve tecavüz örneği olarak görülmekte olan Özgecan Aslan davasını, bu ve buna benzer davalarda uygulanan yaptırımları, toplumumuzun bu tip davalar sonucunda suçlular için yaptırım olarak idamın uygulanması talebini, idamın hukuki boyutunu açıkladı.

Bir saat süren konferansı ADD başkanı Emine Hekimoğlu şu sözlerle sonlandırdı.

 “Bu programı  hazırlayan ve sunan,  gurur duyduğumuz, geleceğimizin ümidi  gençlerimiz  Sezer Çakmak ve Gamze Okumuş’a  teşekkür ediyoruz. İleri bir tarihte daha geniş kapsamlı , daha geniş bir yerde  birlikte olmayı umuyoruz.Ayrıca yaz döneminde eğitim etkinlikleri çerçevesinde dernekte  ücretsiz dersler veren yine gururumuz olanç gençlerimiz  Fatma Kaya, Damla Özşahin, Ayşegül Kitapçı, Gülşah Gürkan, Emel Özikinci, Kadir Özikinci, Mine Akçelik, Tuğba Turaman, Hülya Turaman,  Büşra Kutlu’ya  ve siz değerli konuklara  yönetim kurulu adına teşekkür ederim ve Atatürk’ün  şu güzel sözünü hatırlatmak isterim”

“Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir, bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir.”

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES


Paylas

About The Author

Comments are closed.