Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

AHMET BİBER’DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI..

Rekare 31 Aralık 2020 Haberler AHMET BİBER’DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI.. için yorumlar kapalı

2 Bin 825 lira olarak açıklanan asgari ücretin işçi için yeterli olmadığını savunan CHP İl Başkanı Ahmet Biber, “Asgari ücretle çalışan arkadaşlar tepe tepe kullansın artık bu kadar büyük bir rakamla belki birikimde yaparlar” dedi.

CHP İl Başkanı Ahmet Biber asgari ücrete ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Değerli arkadaşlarım tespit edilen yeni asgari ücret 2825 lira 90 kuruş net asgari ücretle çalışan arkadaşlar tepe tepe kullansın artık bu kadar büyük bir rakamla belki birikimde yaparlar. Türkiye şartlarında bugün verilen asgari ücretin yeterli olduğunu söylemek mümkün değil bunu kimse kabul etmez, çünkü Türkiye’deki hayat şartlarına baktığımız zaman piyasaya baktığımız zaman fiyat artışlarına baktığımız zaman gerçek enflasyona baktığımız zaman bugün ki asgari ücreti yeterli görmek mümkün değil” şeklinde açıklama yaptı.

Açlık sınırı hakkında açıklamada yapan Biber, “Şu anda tespit edilen açlık sınırının biraz üstünde gözüküyor asgari ücret ancak yoksulluk sınırının yarısından da aşağıya yani yarısı bile etmiyor dolayısıyla 2825 lirayı yeterli görmek mümkün değil fakat artık hükümetin bugün ki yani iktidarda olan AK Parti iktidarının daha fazlasını vermesi imkânı yok çünkü eğer hazineyi tam takır yapmışlarsa bugün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası rezervleri eksiye düşmüşse eksi 47 Milyon Dolara düşmüşse daha yüksek verme imkânları yok bugün mevcudu devam ettirme imkânlarında çok zor çünkü birde ülkenin içerisinde bulunduğu durumu kavrayıp ona göre de hareket etmiyorlar ve sürekli borç aramanın peşindeler normal koşullarda borçta alınamıyor dolayısıyla piyasalarda dünya finans piyasasında daha yüksek faizlerle kredi alınıyor bununla piyasa çevriliyor ama nereye kadar nereye kadar hala Türkiye’de savurganlık had safhada hiçbir şeyden geri adım atmıyorlar tasarruf dediğin zaman işte bunlar farklı bir şekilde anlıyor tasarrufu, tasarruf yapmayız diyorlar onun için daha fazla verme imkânları yoktu verebilir miydiler verebilirler eğer Türkiye’de kaynakları özellikle aktardıkları belli kesimler var müteahhitler var başka yerler var oralardan kesseler asgari ücreti mutlaka iki katına bile çıkarabilirler ama bun u göze almaları mümkün değil bir çark kurulmuş devam ediyor.

O nedenle CHP olarak Genel Başkanımız 2021 yılı için 3 Bin 100 lira olarak en asgari olarak 3 Bin 100 lira olarak belirledi fakat görüyoruz ki Türkiye’de CHP’li belediyeler 3100 değil daha da yukarısında ücretleri vermek durumunda görüyoruz anlaşıyorlar veriyorlar ama her şey tabi CHP’li belediyelerle çözülüyor dersek doğru değil Türkiye’de çok büyük bir kesim asgari ücretle geçiniyor veya ücret alıyor. Ve bunların çok büyük bir kesimi bugün 2825 liraya talim edecek CHP’li yani hepsi CHP’li belediyeler veya başka olumlu belediyelerde var yani hepsi CHP’li olmayabilir haksızlıkta yapmayalım ama bununla geçinmek durumundalar umuyoruz ki önümüzdeki seçimler bir değişime ve bugünkü iktidarın gidişine sebep olur.

 Bunun için çalışıyoruz, bunun için uğraşıyoruz. İnşallah Cumhuriyet Halk Partisi ve demokrasi bileşenleri birlikte iktidarı devralırlar, ondan sonra inanıyorum ki hem Türkiye üretecek hem Türkiye’de üretilen değerler sosyal devlet anlayışıyla paylaşılacak. İşte o zaman asgari ücret de gerçekten normal geçim standartları seviyesinde olacak diye umuyorum. Buradan tüm çalışanların yeni yılını kutluyorum. Umuyorum ki önümüzdeki seçimlerde gerçek çalışanların halkın iktidarı iş başında olur, onlar da haklarının alır diyorum.

Artvin belediyelerinde ise şu anda bildiğim kadarıyla Şavşat Belediyesi sözleşmesini yaptı, 4.400 TL rakamını belirledi. Ardanuç Belediyesi sözleşmesini yaptı, 3.800 TL ve üzeri bir rakam belirledi. Bildiğim kadarıyla Artvin belediyesi 3.200 TL olarak belirledi. Şunu söyleyebilirim Artvin’deki tüm CHP’li Belediyeler bir ilke kararıdır 3.100 TL’nin altında olamayacak. Hatta biz şunu diyoruz; yalnız CHP’li belediyeler değil CHP teşkilatlarında çalışan elemanların 3.100 TL’nin üzerinde ücret alacaklar. Bu vesileyle de o çalışanlarımızın aldıkları ücreti helali hoştur. Umarım ilerleyen zamanlarda bu ücretleri vergisiz alırlar” ifadelerini kullandı.

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.