Saturday 13th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ALOOOO… İGNAPENİİİİİ


Rize’nin Vice ilçesinde yıllar önce belediye hoparlörünü tamir eden iki kişi arasında geçen diyaloğu sanırım bilmeyeniniz yoktur. İki belediye çalışanının hoparlör tamiri esnasında aralarında geçen konuşmanın mikrofondan tüm Fındıklıya yayılması yıllardır tatlı bir espri olarak hafızalarda kalmıştır.

Paralel devlet operasyonlarında yaşananlarda Vice belediyesinden arattırmıyor desek doğrudur. Sadece belediye hoparlörü eksik, oda olsaymış hepimiz her şeyi duyacakmışız. Düşünüyorum da bizde devlet yönetmeye hevesli ne çok insan var,kümeste tavuğuna sahip çıkamayan , hayatta bir baltaya sap olamayan nice insan tahta göz dikmiş… Ulan bu memleketten ne istiyorsunuz canın siyaset yapmak istiyorsa bu işin yordamı belli gireceksin partiye sevdireceksin kendini halkta seni sevecek, katılacaksın seçime , seçilirsen ne ala seçilemez isen nanayda..Bu kadar basit.

Ağzın iyi laf yapıyor, iyi eleştiriyorsun diye kimse kimseye oy vermez.. Hala bunu anlamayan siyasetçiler var bu ülkede Bazen o kadar komik oluyorlar ki; bir, benim babam senin babanı döver demedikleri kalıyor..Ne acıdır ki hala bu ülkenin vatandaşı nasıl bir kimlik ve duruşa oy verir beklentisinin ne olduğunu bilmeden siyaset yapan insanlar var.. Siyaset başlı başına bir pazarlama ve zeka bileşkesini içerir.. Böyle gelmiş böyle gider düşüncesi siyasetin kanseridir.

Bu sebepledir ki bir zamanların en janjanlı partileri siyasi hayattan silindi gitti. Yemiyor hayvan, terli artık.. anlayın be kardeşim.. Şimdi bunları yazdım diye ben çok mu anlıyorum, siyaset bilimcimiyim çee yokkk , sade bir vatandaş olarak üç kuruşluk aklımla gördüklerimi anlatıyorum. Herkese ev araba sözü verip seçim sonrası sanki bunları kendisi söylememiş gibi ortalıkta gezen siyasetçileri hatırlar mısınız? Yada hatırlama özelliğinizi hala koruyor musunuz? Yoksa bu özelliğimi ne koruyacam, nasıl olsa TRT ARŞİVİNDE VAR BİR GÜN YAYINLANIR BENDE HATIRLARIM MI DİYOR SUNUZ ?

2010 yılında bir iş seyahatinde benzin istasyonundan bir yaşlı amcayı yirmi km uzaktaki köyüne bırakırken söylediklerini dün gibi hatırlıyorum..

Bu ülkede maşallah inşallah demeden konuşan adamın namaz niyazı bilemeyenin sandıkta işi yok demişti. Çok haklıymış durum ortada amca doğru söylemiş. Dedim ya iş pazarlamada senin hırsız mı?  arsız mı? olduğun günahkar mı? topoş mu? olduğun hiç önemli değil.. Önemli olan dışarıya yansıyan yüzün yani kendini pazarladığın tarafın. Bakın Yahudileri sevmiyoruz.. LANETLİYORUZ.. Yaptıkları ortada iken ürettiklerine esir olmuşuz.. Tuvalet kağıdından tırnak makasına her şeyin altından onlar çıkıyor.. Alternatifi var mı? ehhh çok az, yok desek doğrudur. İSRAİL ÜRÜNLERİNİ BOYKOT EDELİM DERKEN AZ KALSIN AÇ KALIYORDUK .
Bizdeki siyasetin de ana yüzü bu ..Alternatifsizlik.. Artık meydanlarda nutuk atmak ta yetmiyor dünya değişti.. Aslında bir arz talep dengesidir siyaset. Bu insanları iyi tanımak lazım iş yaptığın pazarı bilmez isen batarsın.. Cumhurbaşkalığı seçiminde etnik Kürt siyasetinden gelen DEMİRTAŞ’ta beni bayağı şaşırttı. Bir konuşmasında Anadolu da ki HES lerin yanlış olduğunu ve durdurulması gerektiğini, yeni enerji politikalarına ihtiyaç olduğunu söyledi.. Demek ki bu adamlar sadece Kürtlerin bağımsızlık ve hak arayışıyla ilgilenmiyor ülkedeki sorunlardan haberdarlar.. Oy verirsin, vermezsin, pkk’lı dersin demezsin o ayrı mesele ..Benim demek istediğim boş insan olmadığını, hatta ileride artacak Kürt oylarıyla çok daha fazlaca siyasetin, belkide yönetimin içinde göreceğimizin sinyalleri var. Artık kaçınılmaz gerçekleri hepimizin görmesi lazım. Hızla artan Kürt nüfusu, oy potansiyelini ve Türkiye dağılımınıda gözler önüne serdi..

Bu arada paralel devlet olayı tamamen yanlış. Neden mi? Paralellik, geometriye göre iki doğrusal çizginin sonsuza dek kesişmeden bileşmeden uzaması. Ma heşo miçkin.
Şimdi bunun neresi paralel ? Tam aksine bileşke devlet.. Hatta kesişen devlet demek daha doğru. Bu insanlar devletin kademelerine yerleşirken ,yerleştirilirken siz neredeydiniz . Şimdi aaaa bunlar nereden türemiş hiç haberim yoktu demek size yakışıyor mu.. bunlar bal gibi zamanında aynı kaptan su içen iki kanka iken ne oldu da şimdi düşman kesildiler. Cemaatin devletin yargı ve diğer birimlerine sızdığını burda bal yapmaya başladığını kim bilmiyordu ki.. Bunlar süpriz şeyler mi? Nayır .. Aaa heykel dikmişler hem de terörist heykeli.. Kim dikti bunu ? Ne zaman dikildi  Allah.. Allah demek devlete yakışır mı? Bizde yakışır.. Sokaktaki halk soruyor kardeşim koca heykel oraya nasıl geldi ? Askerin, polisin mitin, cartun, curtun bu kadar bol olduğu bu kasabada kimse bunu görmedimi..Herkes Metin Şentürk olmuş sanki .. Bari gülelim de neşemiz yerine gelsin..Ya gazetecilere ne demeli.. Onlarca açık oturum izledim bir tanesi çıkıp yahu bu ülkeyi cemaat eline almış çeviriyor diyemedi. Neden? Çünkü Yusuf .. yusuf. Şimdi bakın duruma, ben dahil herkes her şeyi tüm çıplaklığıyla anlatabiliyor..

Ben hala şu açılımın içinde neler var bilmiyorum. Bilen var mı ? Genelkurmay Başkanı da bilmiyormuş.. Allah aşkına biri açıklasın, bu açılımda neler var.  Yada açılım nedir? İçkomeni.
neyi açıyoruz. Açılmadık neremiz kaldı? Neler olacak neler konuşuldu..Bunlar gizli mi, gizli ise niye bizim haberimiz var..Bu nedur yahu…

Almanya bizi dinliyormuş ..Dinler tabi.. Amerika bizi dinliyormuş… Dinler tabi ..Devleti Vice belediyesi yaparsan dinlenirsin de, gözlenirsinde .Dinletmeyeceksin kardeşim..Güçlü devlet dinlendiğini açıklayan değil dinlemek isteyeni yakalayandır. ABD sana pkk nın nerede ne konuştuğunu bilgi olarak aktarırken karşı tarafada kim bilir neler aktarmıştır ..Yani adamlar bizimle dans ediyor.. Lambada dansı.. la lala lala lilala. Sonuç olarak ülkeler layık oldukları şekilde yönetilir bizim de payımıza düşen buymuş ne yapalım yani..

“Var giğutaşi ikbali ikti do iburbali” boşuna dememişler.

Trabzonspor tutkunu bir abimin neden şampiyon olamıyorsunuz sorusuna verdiği cevap çok hoşuma gitmişti..- Bizim Trabzonda nüfusün yarısı tenik direktör da ondan demişti..
Vallahi bizim memleketin de yarısının ne olduğunu da siz yazın ve neden bu sonuçların yaşandığını irdeleyin.. Düşünmek ve yorumlamak hatta yazmak bu ülkede hala serbest.
Sevgi ve saygılarımla.

Orçiden bir vatandaş.


Paylas

About The Author

Comments are closed.