Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARGONOTLARIN DÜMEN SUYUNDA YOLCULUK..

Yunanistan’ın Volos bölgesinden “DADDralli Karadeniz 2019” etkinliği kapsamında 8 Haziran’da hareket eden yatçılar, 20 Temmuz’da HOPAPORT’a demir atacaklar

Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneğince (DADD) “Argonotların izinde altın postun peşinde” sloganıyla gerçekleştirilen etkinliğine katılan 30 yat Karadeniz Limanlarını ziyaret ederek, çeşitli ziyaretlerde bulunuyorlar.

DADD Başkanı Zafer Türkmen Yunanistan’dan başlayıp Gürcistan’ın liman kenti olan Poti’de sona erecek etkinlik kapsamında çeşitli limanları ziyaret ettiklerini söyledi. Zafer Türkmen Dernek adına yapılan açıklamasında şunları söyledi: “Argonotların Dümen suyunda Bir Dostluk Yolculuğu, …Demek krallığımda hak iddia ediyorsun, dedi Pelias. O zaman Colchis Ülkesinden Altın Post’u getirmeni emrediyorum sana! İason şaşkın, düşünürken kara kara, bu imkânsız görevi nasıl yerine getireceğini, Tanrıça Athena el verir ona. Hızlı anlamına gelen Argo gemisi O’nun himayesinde özel ağaç ve malzemelerle inşa edilirken, haberi duyan yürekli kahramanlarda sefere katılmak üzere toplanırlar kıyıya. İason’ a bu onurlu yolculukta bulunma arzularını dile getirirler birer birer…

MÖ 13.Yy da Troya Savaşı öncesi gerçekleştiği varsayılan bu mitolojik öyküyü, İskenderiye kütüphanesinin yöneticisi, şair Rodoslu Apollonios MÖ 3.Yy da kaleme almıştır. Argonautica, İason ve Argonotların Altın Post’ a ulaşmaları ve dönüşlerinin efsanevi yolculuğunu, bin yıldır nesilden nesile, şölen ateşleri etrafında ozanlar tarafından anlatılageldiği şekilde aktarır.

Davetkar Lemnos adasından ancak Herakles’in uyarılarıyla ayrılışları, kör kahinin bilgeliği ile İstanbul Boğazının hareketli kayaları ve akıntıları ile mücadeleleri, Prenses Medea’nın büyüleri ve akıl vermesi sayesinde Altın Postu alıp kaçışları, Sirenleri müziğiyle alt eden Orfeus ve daha nice heyecan dolu macera Argo’ nun Dümen suyunda bugüne kadar ulaşır.

DADD’ ın öncülüğünde, 2019 yazında, Yunanistan, Türkiye ve Gürcistan kıyılarını yalayan dalgaların köpüğünde yelkenlileri ile amatör denizciler, Volos’ tan başlayarak Lemnos adası ve Boğazları aşıp, Ege’ den Karadeniz’ e dünyanın en eski deniz ticaret yolunun izini sürecek ve Gürcistan’ a, Poti’ ye uzanacaklar. Hem mitolojik öyküyü tekrar yaşatacak hem de Tim Severin’ in 1984 yılında Argo’ nun küçük bir replikasını yaparak Yunanlı, Türk ve Gürcü gönüllülerle kürek çekerek kat ettikleri zahmetli yolculuğu yad edecekler.

Limanlarda yöre halkıyla kaynaşarak, Argonautica ve ondan esinlenerek günümüze dek yazılmış eserleri okuyarak, arkeolojik kalıntılar ve yerel mitleri araştırarak, mitolojinin derinlerinde saklı insan hikâyelerini keşfedip zenginleşeceğimiz, yeni dostluklar kuracağımız özel bir deniz yolculuğu bekliyor olacak bizleri. Rüzgârımız kolayına, neşemiz daim olsun” ifadelerine yer verdi.

Türkmen, Volos (Yunanistan) – İstanbul – Poti (Gürcistan) – İstanbul güzergâhında 74 günde 43 yerde geceleyeceklerini ifade etti. Yatçılar Karadeniz Limanlarını ziyaret ettikten sonra son olarak 20 Temmuz tarihinde Hopa’ya gelecek ve 21-22 Temmuz’da Poti’yi ziyaret edecekler. 23 Temmuz’da HOPAPORT’tan dönüş yolculuğuna başlayacaklar. HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer yatçıları limanlarında misafir etmekten büyük memnuniyet duyacaklarını ve tüm hazırlıkları tamamladıklarını ifade etti.

Genel Müdür Özer Hopa Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat ve Belediye Başkanı Taner Ekmekçi ile koordineli bir şekilde Yatçıları limanlarında karşılayacaklarını ifade ederek, İlçemizin ve Artvin’imizin tarihi ve turistik adresleri misafirlerine gezdireceklerini ifade etti.

Haber : Hayati Akbaş

 


Paylas

About The Author

Comments are closed.