Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ ANADOLU LİSESİNİN KAPATILMASINA HALK TEPKİLİ..

Yakın ilçeler dahil, oldukça yüksek puanla tercih yapılabilen ve yine bu ilçelerden öğrencilerin tercihi olan Arhavi Anadolu Lisesi, öğrenci sayısı azlığı gerekçe gösterilerek kapatılıyor.

Arhavi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün paylaştığı yazıda okulun kapatılması gerekçeleri anlatılırken sosyal ve kültürel etkinliklerde öğrenci azlığından projeler gerçekleştirilemediği gibi sorunlar bulunmakta. Ve ilçe  Anadolu Liseslerinin  yeniden tasarlanmak ve yarışmacı hale getirilmesi anlatılmaktadır.

Ayrıca, bu durumun  çoğu sivil toplum örgütlerine hiç danışılmadığı halde alınan kararlarda STK-siyasi örgütlerinin ortak görüşü şeklinde  belirtilmesi de işin bir başka boyutu..

Başarılı bir okulun kapatılmasına tepki veren Arhavi’liler şu günlerde sosyal medya üzerinde  Anadolu Lisesini  gündemde tutmaya devam ediyorlar.

Bu çalışmaların bir bölümünü gönüllü yürüten Muammet Uzuner ise Arhavililerin kendi okullarına  sahip çıkmalarını isteyerek “ diğer Anadolu Liselerinden 100 puan üstünde tercihle öğrenci alan ilçenin en saygın okulu eften püften sebeplerle kapatılırmı? Organize sanayı bölgesi kurulduğunda değil okul kapatmak, okullar açmak zorunluluğu ble doğacak” diyerek sosyal medyada şu yazısını paylaştı;

“ 21.05.2018 tarihi itibarı ile İlçemizin başarılı saygın bir eğitim kurumu olan Arhavi Anadolu Lisesi’nin kapatıldığını öğrendik.Arhavi halkı olarak çok üzgünüz.
Yetkililerin açıklamasına gelince; öğrenci sayısının az olduğunu,meslek liselerine öğrenci gitmediğini bu nedenle Hüseyin Gürkan Anadolu Lisesi ile Arhavi Anadolu lisesinin birleştirildiği şeklindedir.
ŞİMDİ SORUYORUM
1- İlçemizde kurulma aşamasında olan organize sanayi bölgesinden sonra nüfusun artacağı söylüyorsunuz, okula ihtiyaç olmayacakmı?
2- İlimizde Anadolu liseleri içinde en başarılarından biri olan,Hopa’dan, Kemalpaşa’dan, Fındıklı’dan öğrenci alan bu okulumuzun kapatılması eğitim açısından nasıl faydalı olacak?
3- Okulu kazanırken aralarında 100 puandan fazla fark olan bu iki okulun öğrencileri ayni binada sağlıklı olarak nasil bir eğitim ortamında bulunacaklar? (Hüseyin Gürkan Lisesi 290 Arhavi Anadolu Lisesi 400 puanla öğrenci aldı.)
4- İki Anadolu liselerin öğrencileri farklı sınıflarda okutmak gibi bir düşünceniz varsa bu çok yanlış düşüncedir.Ayni okulda okuyan öğrencileri nitelikli veya niteksiz şeklinde ayırmak öğrenciler arasında ayrımcılık olurki bunu ne öğrenci nede veliler kabul eder.Başarı oranıda düşer.
5- İki okul birleştiğinde fazla duruma gelen öğretmenler ne olacak?
6- Aldığınız bu kararı hangi paydaşlarıyla tartışarak mı aldınız?
7- En önemlisi bu kararı alırken sizlere İl Milli Eğitimden, Milli Eğitim Bakanlığından bir istekmi geldi?
8- İki okul sizce başarılı değilse okullarda ne gibi tedbir aldınız?
9- ÖğrencilerMeslek Liselerine gideceklerse orda öğrenciler için cazip olacak ne gibi çalışmalar planladınız?
Arhavi Anadolu Lisenin kapatılma baberi sosyal medyaya düştükten sonra öğrenci velilerinin itiraz sesleri yükseldi.Bunun üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,kapatma nedenlerini belirten bir yazıyı siyasi partilere göndermiştir.En yakın zamanda bu maddelere tek tek cevaplayacağım.
Çabamız,çocuklarımızın daha iyi eğitim almak olduğuna göre herkes fikirlerini söylesin ve paylaşımlarda bulunsun.Öğrenciniz açıkta kaldığında serzenişiniz nafile olur.

SAYGILARIMLA Muhammet Uzuner”

Bu konuda “iki anadolu lisesinin birleştirilmesi gerekçeleri”  adı altında da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de aşağıdaki yazıyı yayınladı..


Paylas

About The Author

Comments are closed.