Thursday 18th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ BAŞKENT’E TAŞINIYOR

 

Artvin tanıtım günlerinin ilki bu yıl 03-06 Mart 2011 tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenecek. Artvin ili ve ilçelerinin bir araya geldiği fuarda hazırlıklar son hızla devam ediyor. Fuarın aynı zamanda lokomotifi olacak olan Arhavi tüm hazırlıklarını bitirdi. İlçemiz, Kaymakamlık, Belediye, Sivil toplum kuruluşları ve ilçe esnafının eşgüdüm içerisinde yapmış oldukları hazırlıkları ile daha şimdiden kendisinden bahsettirmeye başladı.

Fuar süresi içinde; Artvin’in doğal ürünleri, kültürü, Sanatı, folkloru, türküleri, otantik el sanatları, mimarisi, yöresel tatları ve organik çayı tanıtılacak. İlçemiz Arhavi’de, tarihi el sanatlarına merak sarmış ve bu konuda çalışmalarını yoğunlaştırmış halkımızın yanında, kırsal kesimlerden de Arhavi geleneklerini anlatan, yaşayan ve bunu paylaşmaya can atan, yaylalarımızda her yıl yaz aylarında gurbetten gelen hemşerilerimiz ve konuklarımızla birlikte onlarca festival ve şenlik yapılmaktadır, Karadeniz Yayla Şenlikleri adını verdiğimiz etkinlik programını kış ayında başkentin merkezine taşımak amaçlanmaktadır.

 

 

Karadeniz Tereyağını, peynirini, fındığını, Kamilet vadisinin enfes organik ballarının en doğal örneklerini, pekmezini, kivisini, Likapasını, değirmenden yeni çekilen mısır ununu Ankara’ya götürülüyor. Kapisre deresinin meşhur kırmızı benekli alabalığını, muhlamasını, Laz böreğini, mısır ekmeğini, hamsinin her çeşidini Arhavi den gelen ustalarımız eşliğinde Ankara’da ki hemşerilerimize ve halkımıza tattırılacaktır.

Türkiye’deki tüm Karadenizlileri, Artvinlileri, Arhavilileri Ankara’ya davet ediyoruz. Aynı zamanda bu fuarı Artvinlilerin Ankara buluşması olarak da değerlendiriyoruz. Türkiye’deki tüm Artvinlileri, Karadenizlileri ve Karadeniz’i sevenleri, aileleri ile birlikte fuarımıza davet ediyoruz.

El Sanatları Sergileri, Dinletiler, Yöresel Yiyecekler, Yayla Pazarı, Kamu ve Özel Sektör Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, Gazeteler, Radyolar ve Yayın evleri ile dört günlük etkinlik boyunca Arhavi’yi, Artvin’i yaşamaya, horon oynamaya davet ediyoruz.

Tüm aktiviteler ücretsiz olup, halkımızı 03 Mart 2011 Perşembe günü saat 11.00 ’da açılışı gerçekleştirilecek Artvin Günleri Etkinliğine Ankara Atatürk kültür Merkezinde bizimle birlikte horon tepmeye, şölene, ziyafete bekliyoruz

 


Paylas

About The Author

Leave A Response