Saturday 13th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“ARHAVİ BELEDİYESİNDE ŞAİBELİ İLİŞKİLER, ŞAİBELİ İŞLER”

Arhavi Doğa Koruma Platformu sözcülerinden Hasan Sıtkı Özkazanç dün sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde, Arhavi Belediyesi ile ilgili şaibeli olaylarların geliştiği iddiasında bulundu.. Özkazanç tarafından gündeme taşınan iddiaların 1. bölümü aynen şöyle;

” Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yaz aylarında Arhavi ve Hopa ilçelerini etkileyen ve  yüzyılda bir görüldüğü söylenen  aşırı bir yağış ve sel oldu.Bu bu yağışın sonucunda bu ilçelerde çok ciddi zararlar oluştu.Bu zararların yaralarını savma  faaliyetleri halen devam ediyor.

Bu yağışlardan sonra dere yataklarında, dere yataklarının daralmasına neden olan birikintilerin kaldırılması vb.  faaliyetleri  de yürütülmeye başlandı.Bu işlerin derelerin doğal yapısını fazla bozmadan ama bir taraftan da benzeri aşırı yağış durumlarında derelerin taşmasını da  engelleyecek  bir denge içerisinde ve  kamu yararını sağlayacak şekilde yürütülmesi gerektiğine kimsenin itiraz etmesi mümkün değil. Bu çerçevede Arhavi’ de denize dökülen Kapisre deresenin ağzında  biriken çakılın alınarak dere ağzında dere yatağının kodunun bir miktar düşürülmesi yönünde Devlet Su İşleri Müdürlüğü tarafından Arhavi Beldiyesine  bir  yazı yazılıyor ve dere ağzından köprü ayaklarının zemin kodunun altına  inilmeden burada biriken malzemenin alınması talep ediliyor.

Bu  şekilde hazır birikmiş ve yıkanmış bir malzemenin Arhavi Belediyesi tarafından dere ağzından alınmasının çevresel etkileri ve kıyılarda ileride oluşturacağı etkiler  hakkındaki tartışmaları  saklı tutarak,   olası taşkınlara bir önlem olması yanısıra, Arhavi Beldiyesinin bazı hizmetlerini daha ucuza yapabilmesine olanak sağlaması bakımından kamu yararı bulunduğunu söylemekte  bir sakınca olmadığı söylenebilir. Bu malzemeyei buradan almadan da derenin taşmasını engelleyen başka çözümler de tartışılabilir. Buraya kadar her şey  makul gözüküyor.Böylece  Arhavi  Belediyesi için bazı hizmetlerinde kullanılmak üzere  ucuz malzeme elde edilmesinin  bir olanağı doğmuş oluyor.

İşin ideali ve doğrusunun zamanında dere yatağının daha geniş tutulması, dere yatağının bu kadar daraltılmaması ve yapılan köprülerin daha yüksek ve uzun yapılarak derenin denize daha rahat ulaşacağı bir yapılanma olması olduğu söylenebilir.Fakat gelinen noktada  insanların can ve mal güvenliği açısından kısa vadeli bir tedbir olarak, dere ağzındaki çakılın alınması kaçınılmaz gözükebilir.

Peki Arhavi Belediyesi  yönetimi olarak, ilçenin çıkarlarını düşünen bir yaklaşım ile  DSİ’nin size sağladığı bu olanak üzerine, bu malzemenin buradan alınması için nasıl bir yol izlenmesi gerekir.Bu malzemenin en ucuz ve belediyeye en az kaynak sağlayacak şekilde   alınmasını ve belediye  hizmetlerini sunulmasını sağlayan  çözüm ne olabilir? Sık sık 25 yıllık kamu tecrübem var diye övünen   Belediye Bşaknaı  Çoşkun Hekimoğlu böyle bir durumda ne yaptı acaba dersiniz.? Bu konuda yapılanlara bakılınca başkanlık süresince, hakim olan dönemin ruhuna uygun iş  yapma becerisini kazandığı, kapalı devre protokoller ile    hukuken tartışmalı ve yandaşlarına menfaat sağlandığı kuşkusu doğuran işlemler ile  günün ruhuna uygun kıvama geldiği  gerekli tedrisattan geçtiği   görülmektedir.

Yukarıda anlatılan durum oluştuğunda yöneticisi olduğu belediyenin ve beldesinin menfaatlarını düşünen bir başkanın yapması gereken  ve  ilk akla gelen makul çözüm; eğer  belediyenin elindeki iş makinelerinin gücü ve sayısı bu işe yetiyorsa,belediyenin  bu olanaklarını  kullanarak bu malzemenin alınıp  belediyenin depolarınıza taşınması değil mi?  Hadi diyelim bu malzeme yıkanmadan kullanılamıyor.Bu durumda sadece yıkama hizmeti satın almak üzere yine belediyenin iş makineleri ve kamyonları ile yıkama işini en ucuzundan yapacak bir özel sektör  firmasının deposuna bu malzemeyi taşımak ve yıkandıktan sonra bu depodan teslim almak değilmi? Fakat 25 yıllık kamu tecrübesi ve terbiyesi  olan başkan nednse böyle yapmıyor.

Diyelim ki Arhavi Belediyesinin iş makineleri ve kamyonları çok meşgül ve bu işi yapacak zamanı yok. Bu durumda diğer kamu kurumları ile bir  protokol imzalayarak ve işbirliği yaparak   bu malzemeyi yine belki de belediye başkanlığına hiç maliyet oluşturmadan çıkarmanın ve uygun şekilde depolanmasının yollarını aramak ve bulmak da ikinci çözüm olarak akla gelmez mi? Zaten DSİ dere yataklarını uygun şekilde tutmaktan sorumlu bir kuruluş. Pekala malzemeyi DSİ çıkartır ve Belediyenin uygun gördüğü bir yere depolayabilir.

Diyelim ki bu yönde girişimler yaptınız ve bunda başarılı olamadınız.  Çeşitli nedenler ile kamu olanakları ile bu işi yapamadınız. Bunu zorladınız ama kamu  kem etti. Küm etti. Bin dereden su getirdi.Olmadı.Bu durumda ne yapılması gerekir?Siz olsanız ne yaparsınız?

İlk akla gelen alternatif bir çözüm  serbest ve eşit  yarışma koşulları  yaratıp, ilçede veya  yakın ilçelerde  bu konuda  iş yapan  serbest girişimcilerin yarışacağı  ve belediye kasasından en az para çıkarak yapılmasını sağlayacak şekilde usülüne uygun bir ihale açmak, koşulları bu işi belediyenin istediği şekilde en ucuza yapmaya uygun bir özel girşimcinin bu işi üstlenmesini sağlayacak bir mekanizmayı çalıştırmak  değil mi?

Peki Arhavi Belediye Başkanı, 25 yıllık kamu tecrübesi olan Çoşkun Hekimoğlu bu durumda  ne yaptı dersiniz?

Ne yaptığını, ne yapmaya çalıştığını,  yaptığı işin ortaya çıkması ve müdahele edilmesi ile yukarıdaki usüllerden hangisine mecburen geri döndüğünü ikinci yazımda yakında paylaşacağım. Şimdilik    bu konuda neler olup bittiği konusuna Arhavi Kamuoyunun dikkatini  bu yazı ile  çekmiş olmakla yetinelim.

Hasan Sıtkı Özkazanç – 29.03.2016 “


Paylas

About The Author

Comments are closed.