Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ CHP 36. OLAĞAN KONGRESİ YAPILDI..

CHP Arhavi 36’nci İlçe Kongresi Özay Otel toplantı salonunda yapıldı. Kongrede Engin Erkan yeniden başkan seçildi.

Özay Otel toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen İlçe Kongresi’nde mevcut Başkan Engin Erkan ve Tuncay Bayramin’in listeleri yarıştı. Yapılan seçim sonrası Engin Erkan yeniden başkan seçildi.
Kongreye Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan,  önceki dönem Milletvekilleri Metin Arifağaoğlu ve Yüksel Çorbacıoğlu, İl Başkanı Yücel Kurt, İlçe başkanları ve partililer katıldılar.

Arhavi İlçe Kongresi açılış konuşmasının ardından oluşturulan Divan, kongreyi devraldı. Divan Başkanlığı’na ise verilen önergenin kabul edilmesi ile eski Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu getirildi.
Metin Arifağaoğlu gündemi okumadan önce geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Musa Ulutaş’ı asla unutmayacaklarını ve saygıyla andıklarını ifade etti.
Saygı duruşunun yapılması ve ardından İstiklal Marşının okunması sonrası gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Faaliyet raporları ile gelir gider raporları okundu. Raporlar kongreye katılan üyeler tarafından kabul edilerek ibra edildi.
İlçe Başkanı Engin Erkan’da kürsüde Musa Ulutaş ile ilgili yaptığı konuşmada duygularına hakim olamayarak gözyaşı dökmesi kongreye katılanlar tarafından alkışlandı.
22 Dönem Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu ’da yaptığı konuşmada gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve sözü Musa Uutaş’a getirerek “Unutulmayacaksın Başkan” dedi.
İl Başkanı Ali Yücel Kurt ise konuşulacak çok şeyin var olduğunu, ancak buna zamanın yetmeyeceğini belirterek gündemi özetledi. Kurt, “Konuşulacak o kadar çok şey var ki. Ancak zaman buna imkân vermiyor. Birkaç önemli noktaya değinip sözlerimi tamamlayacağım. Evin şirketin, devletin ekonomileri birbirine benzer. İşler  kötüye gitmeye başladı mı çarkı çevirmek için bir şeyleri satmak zorunda kalabilirsiniz. Türkiye maalesef bugüne kadar her şeyi sattı. Satacak hiçbir şeyleri kalmadı Şimdi 500 bin lojmanı satılığa çıkardılar. 300 binini satmayı hedefliyorlar.
Türkiye’nin durumu hiç iyiye gitmiyor. Varlık fonu ipotek gösterilip Çin’den 5 Milyar dolar borç istendi. Ancak Çin ipotek ettirilmek istenen değerlere 1. 5 milyar değer biçti. Bu kadar veririm dedi. Almadan döndüler. Ekonomi de çanlar çalıyor. Çokbüyük bir sorun var.
Geçmişte hepimizin hataları oldu. Oraya takılmayacağız. Önümüze bakacağız. Tüm belediyeleri geri alacağız. Çünkü AKP belediyeleri yaklaşın 4 yıllık süre içinde hiçbir şey yapamayacaklarını gösterdiler. İktidar belediyesi olmak demek iyi hizmet edebilmek demek değildir. Bunu çok net şekilde gördük. Eğer bir aile içi sorunumuz varsa birlikte konuşacağız. Dışarıda konuşmayacağız. Bugün mesele 80 milyondur, ülkemizdir.” dedi.
Daha sonra İlçe başkanlığına aday olan Engin Erkan ve Tuncay Bayramin birer konuşma yaparak hem gündemi değerlendirdiler ve hem de hedeflerini açıkladılar. Her iki adayın konuşması da kongreye katılanlar tarafından alkışlandı.
Son olarak söz alan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, “İlçe kongrelerimizi gerçekleştiriyoruz. Yusufeli’nden başladık. Şavşat ve ardından Ardanuç kongrelerini yaptık.. Bakın referandum da Karadeniz’de tek bir il hayır demiş. Artvin ve bir de komşumuz Ardahan. Bu yürekli insanları kutluyorum. Bir ülkeyi tek adam rejimine teslim etmek istemiyoruz. Onun için 2019 seçimleri çok
büyük önem arz etmektedir.
İktidar kendi geleceğini düşünüyor. Bakın Reza Zarraf için Nota verdik. Neden mi? Eğer Reza konuşursa birileri ne ABD’ye ne Avrupa’ya gidebilecek. Ucu onlara dokunacak. Aldığımız duyumlara göre Reza Zarraf itirafçı olacakmış. Her şeyianlatacak.
Kim ne derse desin. Toplumsal muhalefetin tek lideri olarak Kılıçdaroğlu kalmıştır. Adalet Yürüyüşü ile dünyanın ilgisini Türkiye’nin üzerine çekmiştir. Dünya Türkiye’nin bir “Gandisi” var diyor. CHP’yi sürekli terör örgütü ile yan yana getirmek istiyorlar.

Biz terör örgütü ile hiç yan yana gelmedik. Masaya oturmadık. FETÖ’nün  de PKK’nın da hedefinde biz olduk. Darbe yapıldığında meclise giden 3 vekilden biriyim ben.
Bakın tek adam rejiminin ne kadar tehlikeli olduğunu görüyoruz. Bugün yüzde 41 belediye başkanlarına verilen oylar devre dışı kalmıştır. Seçtikleri belediye başkanları görevden alınmıştır. Bunlar neden görevden alındıkları belirtilmemiştir.
Metal yorgunluk adı altında bunu yapmışlardır. Neden görevden alındıkları kamuoyuna açıklanmamıştır.
Biz, Artvin’deki belediyeleri geri alacağız. Arhavi’de de Belediye CHP’li olacaktır. Buradan çıkacak sonuç ne olursa olsun, kongremizi tamamladıktan sonrahepimiz bu salondan bu inançla ve bu iradeyle çıkmak zorundayız. Şunu da söyleyeyim. 2019 da yapılacak seçimler de Ak parti ve Erdoğan’ın istediği olmayacaktır. O seçimlerde sandıktan çıkacak sonuç sonrası Parlamenter sisteme geri dönülecek ve bu ülke asla tek adama teslim edilmeyecektir. Bu kim olursa olsun fark etmez. Şimdi AKP Atatürk’e sarıldı. Biz bundan asla rahatsızlık duymayız. Ama bunu siyaset için yapıyorsanız, Atatürk bir sandığa sığmayacak kadar büyük bir değerdir. Bunu da Türk Halkı size anlatacaktır.” dedi.
Konuşmaların ardından gündem gereği seçimler maddesine geçildi. Seçimler sonunda Engin Erkan 48 oy alırken, Tuncay Bayramin 13 oy ’da kaldı. Bir oyda boş çıktı.
Başkan Engin Erkan sonuçların açıklanması ardından yaptığı teşekkür konuşmasında kendine güvenen tüm CHP’lilerin bu güvenini boşa çıkartılmayacağını arkadaşları ile birlikte yarından başlayarak çalışmalara yeni bir boyut kazandıracaklarını, ilçede her eve, her esnafa mutlaka ulaşacaklarını ifade etti.”

Haber:Hayati Akbaş

 


Paylas

About The Author

Comments are closed.