Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

arhavifestivali-1

    

 Arhavi Kültür ve Sanat Festivali

İlk olarak 1973 yılında ilçemizde görev yapmış kaymakam Erol Ertuğrul tarafından başlatılan festival bölgemizin en eski festivali olma özelliğini taşımaktadır. Önceleri kaymakamlık tarafından oluşturulan bir özel komitece yürütülen çalışmalar Mehmet Çorbacıoğlu’nun belediye başkanlığı döneminden sonra belediyenin bir kültür ve sanat hizmeti şekli ile sürmüştür.

Festivalin ilk yıllarında son gece etkinliği ilçemizde ( o yıllarda) yaygın olarak yapılan boks müsabakalarına ayrılırdı. Diğer zamanlarda çeşitli sanatçıların gösterileri yapılır, sergiler düzenlenirdi. O yıllarda Karadeniz ilçeleri ve illerindeki müzik orkestraları arasında yarışmaların yapılırdı. Arhavi ilçesini de Kemal Özyurt, Cemal Kurtoğlu , Cengiz Kurtoğlu. Kenan Poyraz,Turgay Özkazanç ‘tan oluşan CİHA DAĞI ORKESTRASI temsil ederdi.

Festivalin artık her yıl Avrupanın birçok ülkesi ve Gürcistan’dan gelen sanatçı konukları vardır. Arhavi Kültür ve Sanat Festivalini yaklaşık 25.000 kişin izlemesinin yanında ulusal kanallar sayesinde tüm dünyaya canlı olarak yayınlanıp milyonlarca insanımıza bu güzel etkinliği anında izleme olanağı sağlanmaktadır.

Gündüz etkinlikleri yöresel formattaki yarışmalar ,sanatsal sergiler, paneller, sportif yarışmalar ve bazı özel gösteriler şekli ile sürdürülürken 1.gece etkinlikleri Arhavi ve komşu ilçelerimizdeki yerel sanatçıların, 2.gece ise festivalimizin İstanbul ayağı olan sanatçımız Cengiz Kurtoğlu’ nun organizasyonundaki sanatçıların ve son gece de Pop müziği ile ilgilenen profesyonel sanatçıların yer aldığı gece şekli ile düzenlenmektedir.

 


Paylas

About The Author

Leave A Response