Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

Bu yıl 2. si yapılacak olan Uluslararası Arhavi Film Festivali, Bayraktar Kültür Merkezinde düzenlenen muhteşem açılış galası ile başladı. Açılışa Kaymakam Bülent Bayraktar, Garnizon Komutanı Nihat Çağlar, Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Gecede, geçtiğimiz yıl Arhavi film Festivalinde dereceye giren Arhavi Konulu Belgesel filmler gösterilirken, Arhavili gençlerin emekleri ile yapılan “Ağlıyor Karadeniz” filmi ise geceye damgasını vurdu.

Gecenin sunuculuğunu görsel sanatlar eğitmeni Mehmet Remzi Öncel ve Hüseyin Gürkan Lisesi Öğrencisi Hatice Özhan tarafından yapıldı. Program ilk olarak Trabzon’da 23-30 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan Avrupa Gençlik Olimpiyat oyunları için tanıtım faaliyetlerini sürdüren komitenin geceye katılan Hamsi maskotunun animasyon gösterisi ile başladı.

 

Ardından Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu gecenin anlam ve önemini belirten konuşmalarını yaptı. Hekimoğlu “ Henüz 2. sini yaptığımız film festivalimiz aslında bu yıl yapacağımız 39. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat festivali kapsamında yapmış olduğumuz bir etkinliktir. Artık festivalimizi 3-4 güne sıkıştırmadan, yıl içerisine yayarak daha farklı alanlarda farklı etkinlikler içerisinde gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz film festivalimizin önemli katılımcı ülkeleri Arhavi’mizde çalışmalarda bulunmuşlar, bu çalışmalarını kendi ülkelerinde Arhavi’yi en iyi şekilde tanıtarak gerekli katkıyı sağlamışlardır. İşte bu akşam bu ülkelerin, ilçemizi tanıtan bu güzel çalışmalarını birlikte seyredeceğiz. Yine bu festivalimizi yapmamızda ne kadar haklı olduğumuz konusu ortaya çıkıyor. Yöre insanımızın, gençlerimizin katkısı ile tamamıyla Arhavi ortamında bir film çekildi. “Ağlıyor Karadeniz” amatör bir girişim de olsa, gençlerimizin bu medeni cesareti övgüye değerdir. Kendilerini kutluyorum. Geçtiğimiz yıl yapılan ve uluslararası katılımcıların yapmış olduğu çalışmalar gençlerimize ilham kaynağı olmuş ki bu tür çalışmalar ortaya çıkmıştır. Umuyorum ki yarın daha iyi çalışmalarla daha iyi sonuçlar elde edilecek, Arhavi insanı imkân ve kabiliyetini ortaya koyacaktır” dedi.

Ev sahibi Türkiye’nin yanı sıra geçtiğimiz yıl ülkemize gelen, Bulgaristan, Makedonya, Gürcistan, Mısır, İran, Sırbistan gibi ülkelerin Arhavi’de yapmış oldukları belgesel tarzındaki çekimlerden jüri tarafından ilk üç sırayı paylaşan ülkelerin çalışmaları gösterildi. Birbirinden güzel ve Arhavi’yi tanıtıcı yapımların ortaya çıktığı çekimlerde 3.lüğü İran, 2.liği Bulgaristan ve birincilikleri Türkiye ve Gürcistan ülkelerinin aldığı filmler gösterildi.

Gecenin finalinde ise “Ağlıyor Karadeniz” adlı film gösterildi. Arhavili gençlerden oluşan ve amatörde olsa istenilen amaca yönelik bir çalışma ortaya koyan gençler, 28 dakikalık filmleri izleyenler tarafından büyük beğeni topladı.

15-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Film festivali etkinlikleri kapsamında, ilçenin farklı mekânlarında Kültür Bakanlığından alınan uzun metrajlı filmlerin gösterimleri yapılacaktır. Çifteköprü, Yolgeçen ve Arhavi Meslek Yüksek Okulu gibi yerlerde de gösterimlerin yapılması planlanan festivalde, aynı zamanda festival etkinlikleri bünyesinde getirtilen çocuk filmleri de ilçedeki ilköğretim okullarında projeksiyon cihazı ile gösterime sokulacaktır.


 


Paylas

About The Author

Leave A Response