Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ GENÇLİĞİ

Gençlik geleceğimizdir. Geleceğimizin daha aydınlık ve daha çağdaş yaşanır olması, gençlerimize verdiğimiz önem ve eğitimle orantılıdır.

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bu nedenle Cumhuriyetin geleceğini gençlere emanet etmiştir.

Geçtiğimiz yılda, duyarsız ve sorgulamayan gençlik diye suçladığımız çocuklarımızın (çoğu apolitik olsalar bile) çevre, doğa ve özgür  yaşam tarzları için yaptıkları akılcı, yaratıcı ve zeka dolu eylem biçimlerini hatırlayalım.

Bizim dönem, yani 70 kuşağı demokrat gençleri, kendilerini 68 kuşağının devamı olarak görür çoğu kez.

Gençliğimde siyasi tartışmaya girebilmek, en az 5- 10 siyasi kitabın okunması ile başlardı.Yoksa tartışmaya giremezdin. Çünkü konuşan arkadaşlar bilinçli ve savundukları siyası görüşün altını konuşmaları ile doldurabilen gençlerdi. Yani ağzı olan konuşmazdı, konuşamazdı da.

Her şey 80 kuşağı ile değişti. 12 Eylül darbesinden sonra okumayan, düşünmeyen, yargılamayan ve kaderci bir gençlik yetişti bu ülkede. Ve arkasından da siyasette popülist liderler çıktı ortaya.

Sonunda bugün, dünün yanlışlarını TV’ler de bağıranlar, aslında dün yaptıkları şeyin doğruluğuna inananlar. Yani kendi geçmişlerini, şimdi başka bir siyası logo altında yine kendileri kötülüyorlar.. İşin bir başka ilginçliği, vatandaşların da  geçmişte oy verdiği o popülist siyasetten kendilerini hiç sorumlu tutmayıp, bu insanları hala daha alkışlamaları.

Onun için şuan orta yaşta olan vatandaşların siyasi saplantıları nedeni ile hem kendileri, hem memleketi ve de ülkesi için çok dürüst  davranış sergileyebilecekleri konusunda inancım gidip gelmekte.

Ama GENÇLER…

Evet…Gençlere  olan inancım sarsılmaz..oldukça yüksek.

Bizim gençlerimizde, çevre ilçe gençliği gibi bir davranış olmaması, Arhavi gençlerinin memleketine karşı sorumsuz ve duyarsız olduğunu göstermez.

Son günlerde memleket sevgisi ve kardeşlik duyguları üzerine kurulmaya çalışılan bir gençlik kolektifi var. Çok mutlu oldum. Bazı genç arkadaşların henüz kuruluş aşamasında sabırsız haklı istekleri de dikkatimi çekti. Gençler kendi aralarında seviyeli, ölçülü öyle bir tartışıyorlar ki, bunu bizlerin de örnek alması gerekir.

Amacınızın olması gerekir gençler, Arhavi’yi gerçekten her şeyin üstünde seviyorsanız, şoven duygulardan uzak, hiçbir siyasi ön yargı taşımadan memleket ve kardeşlik için bir şey yapmak istiyorsanız önce Arhavi’yi Arhavi yapan değerlerden başlamalısınız. ÇÜNKÜ BAŞKA ARHAVİ YOK…


Paylas

About The Author

Comments are closed.