Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ VE HOPA’DAKİ BÜYÜKBAŞ HAYVAN ÖLÜMLERİNİN NEDENİ BELLİ OLDU..

Hayvan ölümlerinin, halk arasında, “Çiçek hastalığı” olarak bilinen Nodüler Ekzantami kaynaklı olduğu ifade edildi. Hastalığa, tıpta “Neethling” adı verilen bir virüsün neden olduğu öğrenildi. İlk olarak üç yıl önce İran’dan Türkiye’ye Van üzerinden sokulan hayvanlarda rastlanan hastalığın Artvin’de yeniden ortaya çıkması üzerine, ilde karantina uygulaması başlatıldı.

KAÇAK HAYVAN GİRİŞİ NEDEN OLDU

Büyükbaş hayvanlarda görülen LSD, Artvin’de olduğu gibi Edirne’nin bazı ilçelerinde de tespit edildi. Hastalığın sınır illerinde görülmesi, kaçak hayvan girişi kaynaklı olduğu şüphesini doğurdu. Şimdilik, Artvin’in üç ilçesinde görülen hastalıktan 5 bin civarı hayvan etkilendi.

TEDAVİSİ YOK

Artvin’deki büyükbaş hayvanlardan alınan kan ve deri örnekleri Kontrol Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Hastalık, enstitü tarafından onaylanmasının ardından Bakanlık tarafından, “Tazminatlı hastalıklar” kapsamına alındı. LSD’nin tedavisinin olmadığı öğrenildi. Virüsten etkilenen hayvanların sadece yüzde 5 ila 10’luk kısmının kendi kendine düzelebildiği, geri kalanlarının ise taşıyıcı oldukları ifade edildi. Mücadele kapsamında aşılama çalışmalarına devam eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hastalıktan etkilenen hayvanları toplama kadarı aldı. İldeki bütün hayvanların incelenmesi işlemi sonrasında karantina işleminin sonlandırılacağı bildirildi. Bakanlığın, bölgedeki diğer il ve ilçelerde de aşılama çalışmasını sürdürdüğü belirtildi.


Paylas

About The Author

Comments are closed.