Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ’DE CİHA (KALE) DAĞI TURİZME KAZANDIRILIYOR..

Arhavi’nin önemli tarihi adreslerinden biri olan Ciha (kale) Tepesini turizme kazandırma adına önemli çalışmalar yapılıyor.

Ciha’nın turizme kazandırılması için geçmiş yıllarda çalışma başlatılması için girişimlerde bulunan İstanbul Arhavililer Derneği (İSTAD) çalışmaların bugün geldiği nokta hakkında bilgilendirmede bulundu.

İstanbul Arhavililer Derneği Başkanı Tuncer Torunlar imzası ile yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Değerli Arhavili dostlar; Arhavi’mizin 2010 yılında koruma altına alınmış kültürel ve tarihi değeri olan Ciha Tepesi’nin restorasyonu için 2019 yılında bir kısım izinler alınmış ve çalışmalara başlanmıştı. Artvin İl Genel Meclisindeki toplantıda İl Genel Meclis Üyemiz Sn. Hüseyin Uzunhasanoğlu’nun bu konudaki girişimleri ile alınan kararla ve Artvin Valiliğimizin de onayı ile ilk etapta Ciha’nın (kalenin) bulunduğu bölgedeki ulaşım yolunun genişletilmesi, enerji hatları düzenlemesinin yapılması için avan proje çalışmalarının tamamlanmış olduğunu, Artvin valimizinde ağaçlandırma çalışması için yerinde yaptığı tespit ile en kısa zamanda yolun başlanması onayının verildiğini öğrendik.

Bu konuda çok emek harcayan, turizm projelerine çok önem veren ve her zaman bizimle fikir alışverişinde bulunan Artvin il genel meclis üyemiz ve turizm projelerinden sorumlu sn. Hüseyin Uzunhasanoğlu’na çok teşekkür ediyoruz.

Ülkemizdeki virüs salgını sonrası hayat normale dönünce Ciha ’ya çıkan yolun genişletme çalışmasına hayırlısı ile başlanacaktır. Yol, enerji hattı ve aydınlatma işi tamamlandıktan sonra DOKA (Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) tarafından kale ve etrafının da kapsamı içinde olacağı bölgenin turizm planlaması çalışmalarının hızlı bir şekilde yapılacağının ve bu çalışmalar için gerekli ödeneklerinde hazır olduğunu öğrendik. Arhavili hemşehrilerimizin ve turizm sektörünün bilgisine sunarız. Saygılarımızla”

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.