Wednesday 24th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ’Lİ ATMACALAR, ARTVİN CERATTEPE’DE “12-16 ” NÖBETİNDEYDİLER..

Artvin Cerattepede altın madeni çıkarılması için yapılmak istenen orman katliamına karşı vatandaş 1800 m rakımda 24 saat nöbet tutuyor.

Madene karşı olan Artvin halkı, 20 yıla aşkın verdikleri mücadelelerinin mutlaka ve muıtlaka zaferle sonuçlanacağına yürekten inanıyor.

Yeşil Artvin Derneği çatısı altında örgütlenen halkın, Cerattepede altın çıkarılmasına karşı siyaset üstü bir yaklaşımı olduğunu da belirtelim. Halk “ ya bizler-Artvinliler- olacağız yada altın “ diyerek şu günlerde  hukuksal kazanımlarımız göz ardı edilerek, hukuk kuralları çiğnenerek günlük genelgelerle bürokrasinin adeta şirket yetkililerin  emrine girdiğini belirterek” halkın kendi gücüne güvenip olayı engellemesinin ötesinde hiçbir alternatifimiz kalmadı “ demektedirler.

Bugün Arhavi Doğa Koruma Platformunun atmacaları vilayetleri olan Artvin’e, Artvin halkına omuz vermek için Cerattepede idiler. “ Altınsız olur , Artvinsiz olmaz” diyen Arhavi’liler adına konuşan Erdoğan Güler ; “İsimleri değişikde olsa yaşam alanlarımızı yok edenlerin hep aynı olduğunu belirterek aklın ve doğruların yanında olan tüm çevrecilerin birlikteliği hergeçen gün önem kazanıyor. Bizler ADOKOP olarak vilayetimize , burada yaşayam tüm Artvin’li kardeşlerimizin yaşam haklarına saygı duyulması gerektiği için buradayız ve bundan böyle Cerattepe de de atmacalar pençelerini doğa düşmanlarına karşı açacaktır” dedi.

Yeşil Artvin Derneği başkanı Neşe Karahan ise Arhavi’lilere desteklerinden dolayı teşekkür ederek; “ Dün sadece basın açıklaması yapmak istedik, fakat halkın öyle bir duruşu oldu ki, olay bir basın açıklamasından, birden mitinge dönüştü. Pazartesi günü olayların başladığında, sabahın ilk saatlerine verilen 250- 300 kişilik ilk  tepki, 2- 3 saat içinde 2-3 bin kişilik dev bir tepkiye dönüştü. Tüm bunlar, bizleri, haklı olduğumuz davada, hiçbir zaman kaybetmediğimiz umudumuzu daha da güçlendiriyor. Tıpkı bugün ta Arhavi’den gelerek gösterdiğiniz bu destekte..

Herkese çok teşekkür ediyorum. Bizler ADOKOP un Arhavi’de heslere karşı verdiği mücadelelerinde her zaman yanında olduk. Bundan böylede olacağız.. Fındıklı’lar, Hopa’lılar hiçbir zaman bizleri ve sizleri yalnız bırakmadılar. Yaşam hakkı savunucularının yanyana olması, birlikte hareket etmesi ve böyle günlerde omuz omuza vermesi zaten olması ve görmeyi isteğimiz şeylerdir. Tehditler , hukuksuluklar vede provokasyonlar bizlerin umutlarını yıkamayacaktır.. Artvinliler kazanacak” dedi…

cerattepe-1-a

cerattepe-2-a

cerattepe-3-a

cerattepe-4-a

cerattepe-5-a

cerattepe-6-a

cerattepe-7-a

cerattepe-8-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.