Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“ARHAVİ’MİZİN GELECEĞİ, HEPİMİZİN GELECEĞİDİR”

 

Ankara ve İstanbul’da bulunan Arhavi dernek ve vakıfları   Arhavi Belediye meclisinin Kavak Hes ile bağlantılı olan Cumhuriyet Mahallesi imar planı değişikliği talebinin toplantı gündemine alınmamasına sert tepki gösterdiler. Kendi sitelerinden yaptıkları basın açıklamalarını aynen yayınlıyoruz..     

İSTAD BASIN AÇIKLAMASI

istad-istanbul-arhavililer-dernegi-a

            MİRAS YEDİ OLMA, EMANETE SAHİP ÇIKAN OL!

Arhavi doğası ve dereleri bizlere bırakılan MİRAS değil, gelecek nesillerin bizdeki EMANETİDİR. Unutulmamalıdır ki, Miras tüketilen, Emanet ise muhafaza edilendir. Bu doğrultuda Arhavi Belediyesi ve Meclis üyelerinin yegâne görevi çocuklarımızın emaneti olan bu değerlere sahip çıkmasıdır. Fakat üzülerek söylemeliyiz ki bilinçsizce ve kanunsuzca yapılan bu tahribatlar bir gurup insanın şahsi mirasıymış gibi tüketilmektedir.

ISTAD olarak bu gidişatın durması ve EMANETLERE sahip çıkılması uğruna elimizden geleni yapmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Arhavi Belediye Meclisi aylık olağan toplantısında Kavak Hes ile ilgili Cumhuriyet Mahallesinde yapılan imar değişikliğinin iptali ile ilgili Dilekçelerin gündeme alınmamasının Emanetlere sahip çıkılmadığının bir ispatı olarak görüyoruz. 15.10.2014 tarihinde ISTAD olarak Arhavi Belediyesine vermiş olduğumuz ve henüz cevap alamadığımız dilekçemizin akıbetini titizlikle takip ettiğimizi hemşerilerimizle paylaşmak istiyoruz. Bizleri DIŞ MİHRAK olarak tarif eden bir gurup insanın Arhavi bürokratlarına yapmış oldukları baskıların son bulmasını, bizler gibi Arhavi evlatları olan  Belediye başkanını ve Meclis üyeleri baskılara aldırış etmeden EMANETLERE sahip çıkmasını ve yetkilerini kullanmasını istiyoruz.

EMANETLERE sahip çıkılmaması durumunda Arhavi’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan ISTAD’ ı karşılarında görmeye devam edeceklerinin altını bir kez daha çiziyoruz. Bu onurlu yolda Arhavi’mizi en gür SESİ olmak, Arhavi geleceğini tehdit eden tüm yanlışlara dur demek bizim boynumuzun borcudur.

İSTAD yönetim kurulu.

————————————————————————————————

ARHAVİLİLER VAKFI BASIN AÇIKLAMASI

arhavililer vakfı

10-12-2014

Arhavi’miz dereleri, doğası ve coğrafik özellikleri ile sadece bölge insanının değil tüm dünyanın ortak değeridir. Bu coğrafik özellikler kendi tasarrufumuzla sahip olduğumuz şahsi mülkiyetlerimiz değil; bizden önceki kuşakların bizlere devrettiği ve bizlerinde bizden sonraki kuşaklara devredeceğimiz halkın ve insanlığın ortak malı olan emanetlerdir. Hepimize düşen görev ve sorumluluk bu evrensel değerlere sahip çıkmak ve daha da korunmasını sağlamaktır. Hele halkın kamudaki seçilmiş temsilcileri neyi ve kimi temsil ettikleri konusunda bilinç erozyonuna uğramamaları gerekmektedir. Önceliklerinin Arhavi’mizin ve halkın çıkarlarını korumak olduğunu asla unutmamaları gerekmektedir. Arhavi Belediyesi yönetimi, bir kısım belediye meclis üyelerinin ve Arhavi’ yi temsil eden il genel meclisi üyelerinden 1 tanesinin; Arhavi’ nin doğa ve derelerine karşı yapılan, doğal yaşam alanlarının yok olmasına neden olacak ticari dayatmalara karşı aldıkları tavır ; halkın temsilcileri oldukları konusunda ne yazık ki bizde derin şüphelere yol açmıştır.

Bizler ekonomik, yüksek öğrenim, kamu görevi veya diğer nedenlerle ata topraklarımız olan Arhavi’mizden uzaklaşıp; Türkiye ve Dünyanın dört bir yanına savrulmuş insanların Ankara’da yaşayan çeşitli kuşaklarıyız. Kimliğimiz ve benliğimiz ARHAVİ’ye , ekonomimiz ise hem ARHAVİ’ye hem de yaşadığımız bölgelere bağlıdır. Arhavi’nin kamudaki seçilmiş temsilcilerinin bir kısmının, Arhavi’nin geleceğini karanlığa sürüklemelerine sessiz kalamayız ve kalmayacağız. İşinize geldiğinde bizleri Arhavi’nin tanıtımına ve sosyo-ekonomik gelişimine katkı verenler, işinize gelmediğinde “DIŞ MİHRAK” olarak görmektesiniz. Bizim için önemli olan; sizin bizi ne olarak gördüğünüz değil, Arhavi’nin dünyanın evrensel değerlerine sahip ve dünyaya açılan bir yer olması için bizim ne yaptığımız. Bu yoldan bizi alıkoymaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

Arhavi halkının kamudaki seçilmiş temsilcilerinin bir kısmına diyoruz ki:
1- Kavak Hes ile ilgili Mahkemenin verdiği karara sahip çıkıp, Cumhuriyet Mahallesi imar planı değişikliği iptal kararını bir an evvel belediye meclisinden çıkarın.
2- Artvin İl Genel meclisinde Arhavi’mizin doğal yaşam alanlarına yapılan ticari saldırılara karşı gerekli tavrı ve direnci sergileyin.

Arhavi halkının seçilmiş temsilcilerini; neyi veya kimi temsil ettikleri konusundaki kimlik bunalımlarını aşmaya ; Arhavi’den ve halktan yana tavır almaya davet ediyoruz. Arhavi sadece Arhavi’de yaşayanlara değil tüm Dünyadaki Arhavililere ve kendini Arhavili hissedenlere aittir. Arhavi’mizin geleceği hepimizin geleceğidir. Geleceğimizin karanlıklara gömülmesine izin vermeyeceğiz.

ARHAVİLİLER VAKFI YÖNETİM KURULU 


Paylas

About The Author

Comments are closed.