Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ’NİN İLK MÜZESİ AÇILIYOR

Arhavi de bir ilk daha gerçekleşiyor. Yapımı tamamlanan ve geleneksel yaşamın konu edildiği, el sanatlarının ve yöre halkının evlerinde bulundurdukları araç gereçlerin sergilendiği müze resmi törenle açılıyor. İl ve ilçe protokolü tarafından açılışı yapılacak bina ve içerisindeki el sanatlarının sergileneceği müze Dikyamaç Köyü’nde bulunuyor.

Açılışı 25 Ekim 2012 tarihinde, kurban bayramının 2. günü yapılacak olan müzeye çevre köylerden de büyük ilgi var. Dikyamaç Köyü Muhtarı İdris Numanoğlu açılışa tüm Arhavi halkını beklediklerini ifade etti.

Dikyamaç Köyü Etnoğrafa Müzesi olarak adlandırılan müze, köy merkezinde yer alıyor. İçerisinde geçmişten günümüze dek, kültürel yaşamın bütün unsurlarını barındırmaktadır. Eski köy evlerindeki el sanatları, günlük yaşamda kullandıkları birbirinden ilginç materyaller, geleneksel kıyafet ve yaşam unsurları yer alacak. Turizme de önemli katkı sunacak bu çalışma sonucunda bölgeye gelecek yerli ya da yabancı turistlerin adeta uğrak yeri haline geleceği konuşulmaktadır. İş adamı Naim Özkazanç’ın önemli destekleri ile yapımına aylar önce başlanan müze binası, önceleri kullanılamaz halde olan ilkokul binası idi. Bina restore edilip tam bir müze görünümüne dönüştürüldü. Köyün adını alan müzenin içerisine çevre köylerden de tarihi nitelikte materyaller toplandı. Açılışı yapılacak olan müzeye daha şimdiden meraklıların arttığı, köye ziyaretlerin düzenlendiği bilinmektedir.


Paylas

About The Author

Comments are closed.