Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ’NİN UTANÇ DUVARI..

Arhavi ilçesinde yapımı planlanan ve ilçe belediyesinin imar değişikliğiyle önünü açtığı hidroelektrik santral projesi için ilçe merkezine çok yakın bir mahallede büyük bir arazi 3 metre yüksekliğindeki bariyerlerle çevrilerek çalışma başlatıldı. Evlerinin ve bahçelerinin önüne set çekilen bölge halkı ise duruma tepki göstererek, projenin iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Geçen yıl yapımına başlanan 14 megavat kurulu gücündeki Kavak Hidroelektrik Santral projesinde, Çifteköprü ve Kapisre derelerinin suları 5 kilometre boyunca tünel ve borularla ilçenin Cumhuriyet Mahallesi’nde yapılacak olan Kavak Hidroelektrik Santrali’ne taşınacak, üretilen elektrik aynı bölgede kurulacak santralle dağıtılacak. Geçen yıl HES yapımı için ÇED olumlu raporu alan Arhavi Elektrik Üretim Şirketi, imar mevzuatı uygun olmadığı için belediyeye başvurdu. Arhavi Belediyesi de, 4 Eylül 2013 günü imar değişikliği kararı aldı. CHP’li Belediye meclis üyelerinin karşı çıkmasına rağmen AK Partili üyelerinin oy çokluğu ile daha önce tarım alanı olan Cumhuriyet Mahallesi’nin bir bölümü konut dışı kentsel çalışma alanı ilan edilerek HES projesine onay verildi.
HES projesinin önünü açan onay ile enerji şirketi önceki gün bölgede çalışmalara başladı, santral sahasının kurulacağı Cumhuriyet Mahallesi’nin ortasında yer alan araziyi 3 metre yüksekliğindeki demir bariyerlerle çevirdi. Evleri ve tarlalarının önüne set çekilen bölge halkı duruma tepki gösterdi, yöre sakinlerindin Yaşar Abay Hatinoğlu da, evinin önüne, ‘Burada HES yapanlara sesleniyoruz, ölümüne kadar direneceğiz. Bizi kimse hayvan yerine koyamaz’ yazılı pankart astı. Bölge halkı projenin iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Evinin 20 metre önüne HES projesi için set çekilmesinden yakınan Yaşar Abay Hatinoğlu, yerleşim yeri olan bölgede belediyenin yanlış kararı ile HES projesine onay verildiğini belirterek şunları söyledi:

“Yetkililer HES’in evlere 100 metre uzaklıkta olduğunu söylüyor. Gelip ölçsünler, HES’in evlere uzaklığı 100 metre ise ben bu araziyi onlara bağışlayacağım. Evlere sadece 20 metre mesafede santral yapıyorlar. Bu proje yapılırsa burada bizim yaşama şansımız yok. Bu yanlıştır, ayıptır, günahtır. Burada insanlar yaşıyor. Şehir içerisinde dünyada yapılan ilk HES budur. Böyle bir şey olmaz. Gelip evimizin önüne set çektiler. Bizi ölüme terk ettiler. Rica ediyoruz, bu projeden vazgeçin ve bizi ölümden kurtarın. Biz burada HES yaptırmayacağımıza, ant içtik” dedi. Tarlasının önüne set çekilen Safiye Abay ise, “Bu tarladan geçiniyoruz. HES yapılınca tarlamızda bir şey yetişmeyecek. Bizi ölüme terk ediyorlar. Ne olur, yalvarıyoruz, bize yardımcı olsunlar” diye dert yandı, yardım istedi.

hes cumhuriyet-2-a

hes cumhuriyet-1-a

utanç duvarı.1jpg

utanç duvarı-a

Muhammet KAÇAR/ARHAVİ (Artvin), (DHA)


Paylas

About The Author

Comments are closed.