Friday 24th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ’YE YABANCI İLGİSİ

Artvin‘in Arhavi ilçesi birçok göçmen kuşun göç yolu üzerinde bulunması nedeniyle yerli ve yabancı kuş meraklılarının ilgisini çekiyor.

Atmaca ve atmacacılık üzerine araştırmalar yapmak üzere Arhavi’de ve bölge de bir dizi incelemelerde ve araştırmalarda bulunmak üzere ilçenin önemli ziyaretçileri vardı. İngiltere, Hollanda ve Am

erika’dan gelen yaban hayatı ve vahşi tabiat meraklısı zoolog ve biyologlar,Turan Basri, Doğan Luke Smith, Luis Smulders ve Alex Christie Miller, Atmacacılar Derneği Başkanı Kemal Özbayraktar’ın konuğu olarak ilçeye geldiler. Misafirler Arhavi Belediyesini de ziyaret ederek başkan Hekimoğlu’na verdiği desteklerinden ötürü teşekkür ettiler.

Dünyanın en önemli kuş gözlem istasyonlarının yapılabileceği geçiş bölgesinde yer alan Arhavi birçok yırtıcı kuşun göç yolu üzerinde bulunması nedeniyle büyük ilgi uyandırıyor. Bu konuda önemli bilgi sahibi olan Yabancı misafirler, bölgenin çok önemli bir potansiyele sahip olunduğunu belirtti. Heyet özellikle Atmaca sezonunda ilçeye geldiklerini ve bu konuda yörede Atmacacılık mesleği ile uğraşan vatandaşlarla bir arada olmak istediklerini belirtti. Bayraktar Kültür Merkezinde Pazar, Ardeşen, Çayeli gibi ilçelerden gelen atmaca meraklıları ve yaban hayatı ilgilisi vatandaşlarla bir araya gelen misafirlerin bu toplantısına Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu’da katıldı. Heyetin sözcülerinden Doğan Luke Smith, “ Arhavi ve doğu Karadeniz bölgesinde özellikle Rize, Çayeli, Pazar, Arhavi ve Hopa gibi yerlerde yöre vatandaşlarının Atmaca meraklısı olmaları bizleri heyecanlandırdı. Burada bilinmeyen ama çok önemli bir kültürel yaşam var o da Atmacacılık tır. Yaban hayatını ve avcılığının önemli merkezlerinden ve aynı zamanda göçmen kuşların geçiş bölgesi, bunu özellikle Ciha Tepesi denilen bölgeden tespit edebilirsiniz. Bakınız bir örnek vermek istiyorum İstanbul’da yılda 200.000 farklı türde göçmen kuşların geçişi tespit edilmişken bu rakam bu bölgede 800.000 olarak tespit edilmiştir. Burası dünyanın en önemli yaban kuşlarınının geçiş yoludur” dedi.

Yabancı misafirlerden Luke Smith’le Atmacacılık üzerine Dubai de düzenlenen fuarda bir arada olduğunu söyleyen Dernek Başkanı Kemal Bayraktar, Atmaca ve atmacacılık üzerine çalışmalarda bulunduklarını söyledi. Yapılan söyleşi ile herkesin görüşlerini sunduğu toplantıda Başkan Hekimoğlu söz alarak, böyle bir kültürün yaşaması ve yaşatılması için her türlü çalışmalara destek verebileceklerini belirtti. Hekimoğlu, turizme konu edilebilecek bir potansiyele sahibiz. Yaban hayatı için önemli göç yolu sayılabilecek bölgedeyiz ve meraklı birçok yerli ya da yabancı turistlere ev sahipliği yapabiliriz. Hazırlanacak kuş gözlem istasyonları sayesinde özellikle denize paralel seyiri mümkün yerlerde ki bu yerler özellikle Ciha tepesi ve devamındaki hakim tepelerde konuşlandırılabilir. Umuyorum ki kültür bakanlığı ile yapacağımız ortak protokollerle bu konuyu hayata geçirebileceğiz” dedi.

Bir süre bölgede yaban hayatını inceleyen İngiliz, Hollandalı ve Amerikalı biyolog ve zoologlar yöre halkı ile birlikte bire bir Atmaca avının yapıldığı yerlere giderek incelemelerde bulundular. Araştırmalarının ardından önemli verilerin toplandığını söyleyen misafirler, Arhavi ve Arhavi halkının çok sevdiklerini ve artık kendileri için doğu Karadeniz bölgesi ve özellikle Arhavi’nin uğrak yeri olacağını söylediler. Heyet daha sonra zamanlarda başkan Hekimoğlu’nu makamında ziyaret ettiler. Hekimoğlu kendilerine hediyeler takdim etti. Atmaca figürünün de olduğu heykel’e hayran kalan misafirler başkana özellikle teşekkür ettiler.


Paylas

About The Author

Comments are closed.