Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARTVİN CERATTEPE ÇED RAPORU iPTAL EDiLDi.

Rize İdare Mahkemesi Kafkasör Yaylası, Genya ve Cerattepe Mevkiinde bakır madeni için verilen ‘ÇED olumlu’ raporunu iptal etti.Rize İdare Mahkemesi Artvin’de, Kafkasör Yaylası, Genya ve Cerattepe Mevkiinde bakır madeni için verilen ‘ÇED olumlu’ raporunun iptali istemiyle açılan davada ÇED’ın iptaline karar verdi.
Edinilen bilgilere göre 23 Aralık Rize İdare Mahkemesi’nde dava sonrası Rize İdare Mahkemesi Kararını dün açıklayarak ‘ÇED olumlu’ raporunu iptal etti.Kararı CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan kendisine ait sosyal paylaşım sitesinden “Müjdeler olsun… Rize İdare Mahkemesi, Artvin Cerattepe’deki cinayete dur dedi. Davayı kazandık. Artvin’i canavarların ellerinden kurtardık. Gözün aydın olsun Artvin” ifadeleriyle kamuoyuna duyurdu. 
Bayraktutan karar ile ilgili yaptığı değerlendirmede: “Artvin’deki Cerattepe mücadelesinin kazanılmasında en başından beri büyük özveri ile çalışan başta Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve Rize’deki duruşmada herkese Hukuk dersi vererek adeta devleşen Bedrettin Kalın olmak üzere tüm Yeşil Artvin Derneği ve üyelerine, onurlu Artvin halkına minnet ve şükran duygularımı sunarım. İyi ki varsınız…” ifadelerine yer verdi. 
Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii’nde gümüş ve bakır ile birlikte siyanürle altın aranacak maden sahaları için 2012 yılında izin veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ihale sürecinin ardından bölgedeki bakır madeni için Çevresel Etki Değerlendirme olumlu raporuna da onay verdi. Bölgedeki maden sahaları için 2007 yılında verdikleri hukuk mücadelesini kazanan Artvinliler, gelişme sonrasında geçen yıl yeniden hukuk mücadelesi başlattı. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bir araya gelen 283 kişi, ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. 
Yürütmeyi Durdurma Kararı Verilmişti Şimdide İptal Edildi
Dava kapsamında Temmuz ayında bölgede yapılan bilirkişi incelemesinin ardından Rize İdare Mahkemesi Kasım Ayı içerisinde yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Dünde Mahkeme ÇED olumlu kararını iptal ettiği öğrenildi. Bu kararını ardından Yeşil Artvin Derneği tarafından yarın saat 17.00’da Artvin Valiliği Önünde basın açıklaması yapılacak.
Haber: Umut Medya
artvin cerattepe-2-a
artvin cerattepe-3-a

Paylas

About The Author

Comments are closed.