Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARTVİN İL TURİZM MASTER PLANI YAPILDI

    

     Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Vali Yardımcıları Ahmet Karakaya ile Osman Altın, İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Çetin Demirkaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, İl Çevre ve Orman Müdürü Etem Boz, İl Genel Meclisi Başkanı Mahmut Kaçmaz, meclis üyeleri.  ilçe kaymakamları,  ilçe belediye başkanları ve diğer kurum amirleri katıldı.

     Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, “Türkiye’nin Sarp Sınır Kapısı üzerinden Kafkaslara ve Orta Asya Türk Dünyasına bağlandığı ve kültürel değerlerin yanında tarihi eserler bakımından da oldukça zengin olan dünya üzerinde korunması gereken 200 önemli ekolojik bölgeden biri olan, dünya üzerindeki önemli kuş göç yollarından biri olan, 55 tanesi nesli tehlike altında olmak üzere, 355 adet endemik bitki türünü barındıran Doğu Karadeniz Bölgesi önemlidir. 2005 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve yine o dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Trabzon’da yapılan bir çalıştayda Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Yayla Turizminin bölge için çok önemli bir ürün olduğunu, geliştirilmesi gerektiğini belirterek, bu konuda bir bölgesel çalışma gerektiğini ortaya koydular. Buradan hareketle Doğu Karadeniz’in bir bütün olarak planlanması için bir dizi faaliyet başlatıldı. Ordu, Giresin, Trabzon, Gümüşhane, Rize ve Artvin illerinin Turizm Master Planları hazırlatıldı. Bu illere daha sonra Bayburt’ta eklendi. Ordu, Giresun, Gümüşhane ve Rize illerinin Turizm Master Planı Barlas Şirketi’nce hazırlandı ve Trabzon’da sunum ve değerlendirme toplantısı yapıldı” dedi.

 

 

 

     Turizmin bir plan dahilinde gelişmediği bölgelerde olumsuzluklarla karşı karşıya kalındığını belirten Ateş,” Dolayısıyla o bölgelerin turizm değerleri de zaman içinde erimiş, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu anlamda Artvin Turizm Master Planı çok önemlidir. Artvin genelinde her türlü turizm faaliyetinin yapılabileceği çok önemli turizm eylem bölgelerimiz mevcuttur. Hedefimiz; Ekolojik açıdan sürdürülebilir, sosyolojik açıdan kabul edilebilir, ekonomik açıdan uygulanabilir bir turizm geleceği planlanmalıdır” diye konuştu.

 

 

     Daha sonra Artvin Turizm Master Planını hazırlayan Belda Ltd, Şirketi’nin sahibi Dr. Saffet Atik tarafından slayt destekli sunum yapılarak katılımcılar bilgilendirdi. Yaklaşık bir saat süren sunumun ardından Atik,  katılıcıların sorularına cevap verdi. Sunum sonunda söz alan Arhavi Belediye Başkanı sunumda Arhavi İle ilgili master planda yer alması istenen bölümlerin eksik olduğunu ve bu durumun giderilmesi gerektiğini belirtti.Alınan cevap sunum esnasında tüm detaylara girilmediğini, Arhavi Turizm Derneği ve Arhavi Belediyesinin kendilerine ilettiği master planında ne var ise hepsini Artvin İl Master Planına alındığı belirtilerek başta Artvin Valisi ve Şirket yetkilerince belediye başkanına iligi ve alakasından dolayı teşekkür edildi.

 

 

 

 

     Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Artvin Turizm Master Planı hazırlanmasının ilimizin turizme bakışı açısından önemli olduğunu belirterek, Artvin’in gelişiminde turizmin büyük katkı sağlayacağını söyledi.

 

 

     Artvin’in gelişebilmesinde başka faktörlerinde önemli olduğuna vurgu yapan Vali Yemlihalioğlu, eğitime de önem verdiklerine dikkat çekti. Vali Yemlihalıoğlu, bir yörede turizmin gelişebilmesi için en önemli unsurun yöre halkının sahiplenmesinden geçtiğinin altını çizerek, turizm master planının geleceğe ışık tutması, turizmi geliştirmede gerek kamuya, gerek sivil toplum kuruluşlarına,  özel teşebbüsler başta olmak üzere herkese büyük görevler düştüğünü ifade etti.

 

 

    Vali Yemlihalıoğlu konuşmasının devamında, 9-10-11 Haziran tarihlerinde Artvin’de büyük çapta turizm toplantısı yapılacağını, bu toplantıyı Türkiye Turizm Acenteleri Birliği ile birlikte organize ettiklerini, Türkiye çapında çok önemli 40’ı aşkın turizm acentesinin Artvin’e geleceğini ve bu grupla birlikte Türkiye çapında çok önemli ve etkin gazetecilerinde ilimize geleceklerini söyledi.

 

 

    Vali Yemlihalıoğlu, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile gerçekleştirdikleri, Artvin Vakfının da desteklediği bu proje kapsamında her yıl gerçekleştirilen Turizm Çalıştayının Artvin’de gerçekleştirileceğini belirterek, 3 gün Artvin’de, bir gün ise Batum’da gerçekleştirilecek program çerçevesinde gelecek yıllarda Batum ve Gürcistan ile Artvin arasında turizm işbirliğinin temellerinin

de atılacağına söyledi.

 

 

   Vali Yemlihalıoğlu, toplantıya katılacak olan turizm acente sahipleri ve temsilcilerinin profesyonel anlamda turizm yapmaları dolayısıyla söyleyecekleri kelimelerin ve cümlelerin ilimiz de turizmi geliştirme anlamında çok önemli olacağının altını çizerek, turizmde asıl gelişmenin bu toplantıdan sonra yaşanacağına inandığını belirtti.

 

 

   Vali Yemlihalıoğlu, 9 Haziran’da gerçekleştirilecek turizm toplantısına tüm Artvin’in geniş katılım göstermesi gerektiğini belirterek, bu toplantının Artvin’de turizmde bir dönüm noktası olacağını sözlerine ekledi.

Toplantının sonunda Vali Yemlihalıoğlu, Artvin Turizm Master Planını hazırlayan Belda Ltd, Şirketi’nin sahibi Dr. Saffet Atik’e ahşap ev hediye etti.


Paylas

About The Author

Leave A Response