Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ATMACALAR TEKRAR DOĞAYA SALINDI..

Arhavi’de, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda Arhavi Kaymakamlığı, Arhavi Belediye Başkanlığı ve Arhavi Avcılar ve Atmacacılar Derneğinin ev sahipliğinde Kemalpaşa, Hopa, Arhavi, Fındıklı, Ardeşen, Pazar, Çayeli ve Rize Atmacacılık Derneklerinin katılımı ile “Atmaca Halkalama ve Salım Programı ” gerçekleştirildi.

Etkinliğe Rize Milletvekil Nusret Bayraktar, Rize valisi Ersin Yazıcı, Artvin Valisi Kemal Cirit, DKMP Yaban Hayatı daire Başkanı Cihangir Altun, DHMP 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Arhavi kaymakamı Muhammet Önder, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu,Arhavi AvcIlar ve Atmacacılar Derneği Başkanı Refik Lakerta, Arhavi Atmacacılar Derneği Başkanı Kemal Bayraktar ve çok sayıda atmacacılar  katıldılar.

Atmacaların halkalanması Emrah Coşkun başkanlığında ve Samsun´dan gelen Kuzey Doğa Derneği elemanlarınca yapıldı.

Saliverme işlemi Arhavi´nin Güngören Köyü tepelerinde gerçekleştirildi. Burada salıverilen tüm atmacalara Türkiye´de ilk defa kuşların göç hareketinin izlenmesi için çip takıldı. Ve yaklaşık 150 ye yakın atmaca, bıldırcın av sezonunun bitimi nedeni ile tekrar doğa salındı.

atmaca-6-a

IMG_8667--a

atmhalkaveslm-1-a

IMG_8703-a

atmhalkaveslm-2-a

atmaca-5-a

atmhalkaveslm-3-a

atmhalkaveslm-4-a

atmaca-4-a

atmaca-3-a

atmaca-2-a

IMG_8705-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.