Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

AYAĞA KALK ! BU VADİ, BU DERE SENİN…

Arhavi Kamilet Vadisine kurulması düşünülen HES santrali inşaatına izin vermeyen halk , kararlı duruşunu devam ettiriyor.

Çiteköprü’de yapılan basın açıklamasına, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Arhavi Ak Parti ilçe Başkanı Ufuk Yıldız, Arhavi CHP İlçe Başkanı Musa Ulutaş, İl meclis üyeleri Hakkı Aytolan ve Erkan Özyazıcı, Ticaret ve Sanayı Odası Başkanı Atıf Kesim ,çoğu muhtarlar, değişik sivil toplum örgüt başkan ve üyeleri ile vatandaşlar katıldılar.

Gerekli çalışmalar yapmak için ilgili şirketin vadiye araçlarını sokmasına halk izin vermiyor. Sabaha kadar nöbet tutan Arhavi’liler Kamilet Vadisinin, Arhavinin namusu olduğunu ve buraya HES kurmalarına kesinlikle izin vermeyeceklerini söyleyerek , ”Hiçbir şeyden korkmuyoruz. Dünyada bir eşi benzeri olmayan ve bizim geleceğimizin şekilleneceği, Kamilet Vadisi için gerekirse canımızı veririz “ diyerek. “Maalesef aramızda kendilerini 1.000 TL ye satan ve ilgili şirkete yaranmaya çalışan üç-beş memleket düşmanı da var. Gün gelecek onların yüzlerine bu halk tükürecek diyerek “Kamilet özgürdür, özgür akacak” sologanları attılar.

Yaklaşık 500 kişinin katıldığı eylemde bir basın açıklaması da yapan vatandaşlar, ilgili şirketi uyararak derhal vadiden uzaklaşmasını istediler. Aksi halde halkın vadisi için tedbirleri kendisinin alacağını belirtilen eylemciler eylemlerine alkışlarla son verdiler.

Şu an vadiye sahip çıkan herkes bu vadi içinde piknik yaparak,yüzerek ve gecede çadır kampında kalarak nöbet tutuyor..

Bu arada Kamilet Vadisine kurulması düşünülen HES ile ilgili farklı kurum, kurum amirleri, muhtarlar ve STK lar ortak bir deklerasyon yayınladılar. Deklerasyon aynen şöyle;

D E K L E R A S Y O N

Arhavi  ilçesinde  bulunan  KAMİLET  vadisi  ile  bu  vadiye  akan  derelerin  kaynakları olan göllerle birlikte, özüne dokunulmamış doğal ekosistemler, manzara değerleri ve korunması  gereken  nadir türler açısından  sadece  ilçemizin değil  ülkemizin de  en önemli  yörelerinden biri niteliğindedir.

Bu vadi 270 metre alt rakımdan başlayarak 17 km.lik yatay mesafede 3.300 metreye ulaşır. Vadi içerisinde Mençuna şelalesinden başlayarak, daha yüksek şelale dahil irili ufaklı birçok şelale,  bedesten,    doğal mağaralar ve barınma yerleri mevcuttur.  Geçit  vermeyen  derin  kanyonlar, sarp, eğimi çok dik vadiler, çeşitli göller,  çapları 2.25 mt. yi bulan ağaçlar,  Karacalar vebu hayvanlara ait sığınma ve barınma alanları, ayı inleri, bütün  dünyada  koruma  altına alınmış yabani dağ horozlarının  ve  ur  kekliklerinin  yaşam alanları, farklı  yerlerde  birçok  kaya yazıtları  ve  kayalar  üzerine  çizilmiş resimler bulunmaktadır.   Ayrıca kuzey denizinden gelen  deniz alabalıklarının  yumurtlama alanı iken derenin aşırı kirlenmesi nedeniyle  birkaç  yıldan  beri  gelmedikleri  gözlenmiştir.

Bu özellikleri bünyesinde barındıran vadi, ulaşımı son derece güç bir yapıya  sahip olması nedeniyle   yöre halkı  tarafından kısmen arıcılık için kullanılabilmiş, orman istihsali yapılamamış ve  özelliğinden hiçbir şey kaybetmeden  korunabilmiştir.

 Artvin Çoruh Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı Orman Fakülteleri tarafından düzenlenen 13 Mart 2012 tarihli bilimsel raporlar ile, yakın tarihte Devlet Su İşleri, Milli Parklar, Orman Bölge Müdürlüğü, İl Çevre Müdürlüğü yetkililerinin katılımıyla arazi tespitleri  sonucunda  hazırlanan   raporlarda “sahanın doğal ve kültürel kaynak değerleri  ve peyzaj bütünlüğü yönüyle  2873 sayılı Milli Parklar Kanununda yer alan Milli Park  statüsüne  haiz olduğu  kanaatine  varılmıştır ” denildikten sonra “ doğa koruma ve  Milli Parklar açısından sahanın   bakir halinin devam ettirilmesi ve  HES projelerinin hayata geçirilmemesi oldukça önemlidir” denilmektedir.

          

Ekoturizm; doğayı ve kültürel kaynakları anlayarak korumayı destekleyen düşük ziyaretçi etkisi olan ve yerel halka sosyo-ekonomik fayda sağlayan, bozulmamış doğal alanlara yapılan çevresel açıdan sorumlu seyahat ve ziyaretlerdir.

Bizim ekoturizm için elimizdeki tek bozulmamış doğal alanımız KAMİLET VADİSİ’dir.  Turizm için elimizdeki en önemli değerimiz olan bu vadiye başka yatırımlar yapılırsa, bizim Arhavi’de turizm’i yaşatma ve geliştirme şansımız kalmaz.  Diğer tarihi ve doğal değerler yapısıyla birbirine benzeyen Doğu Karadeniz İlçeleri arasında ARHAVİ’yi ileriye götürecek ve farklı yapacak en önemli değerimizi hiçbir şekilde kaybetmek istemiyoruz.

Bizler aşağıda imzası bulunan yöneticiler, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve kanaat önderleri olarak,  gelecek nesillerimize bırakacağımız yüzyılların gelir kaynağı olacak bu en önemli değerin bir an önce uygun bir koruma statüsüne kavuşturulmasını, bu vadide yapılması düşünülen hes inşaatının her türlü faaliyetlerinin derhal durdurulmasını, başlatılan Taşlıkaya HES santral alanına ulaşım yolu ve ağaç kesme çalışmalarının derhal durdurulmasını talep ediyoruz.  Gelecek nesillerimize bırakabileceğimiz bu değerli mirasımızın ve doğal tabiat alanımızın tahrip edilmemesi için firma yetkililerine bir kez daha sesleniyoruz. “Halkın gücünün en büyük güç olduğunu ve vadimizi korumak için gerekli tedbiri duyarlı insanlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde alacağımızı”

Kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.

Coşkun Hekimoğlu (Arhavi Belediye Başkanı)

Musa Ulutaş (CHPArhavi İlçe Başkanı)

Bayramali Durmuş (MHP Arhavi İlçe Başkanı)

Necati Baş ( Saadet Partisi Arhavi İlçe Başkanı)

Hakkı Aytolan  (Ak Parti Artvin İl Meclis Üyesi)

Erkan Özyazıcı ( CHP Arvin İl Meclis Üyesi)

Atıf Kesim (Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı)

Teyfik Erçiçek(Arhavi  Belediye Meclis Üyesi)

Arhavi Turizm Derneği

Arhavi Esnaf Sanatkarlar Odası

Arhavi Şoförler Odası

Arhavi ADD

Arhavi Cumhuriyet Kadınları Derneği

Çkuni Berepe Laz Kültür, Sanat ve Turizm Derneği

Ardos (Arhavi Doğa Sporları Derneği)

Aroff  (Arhavi Off-road Derneği)

Arhavi Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

Arhavi Esnaf Kefalet Kooperatifi

Güneşli,Dikyamaç,Y.Şahinler,Ulukent,Küçükköy,Dereüstü,Ortacalar,Tepeyurt,Üçler,Kestanealan,Ulaş,Şenköy, ,A.Şahinler,Derecik,Güngören,Kireçli ve Yolgeçen köyleri muhtarlığı

Yemişlik,A.Hacılar,Musazade, Y Hacılar, Boğaziçi,Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı

hesbasinaciklamasi-1-a

hesbasinaciklamasi-4-a

hesbasinaciklamasi-2-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.